През последните три години работната сила е изправена пред огромен брой препятствия – като се започне от масовите съкращения и се стигне до постоянно променящите се възможности за хибридна работа. Предизвикателствата пред работодателите също не са малко – те трябва да балансират усилията за привличане и задържане на служителите спрямо икономическата несигурност и ограничените бюджети. Какво очаква трудовия свят през 2024 година?
Тъй като границите между работата и личния живот стават все по-неясни, нарастват и възможностите за работодателите да окажат положително въздействие чрез придобивки, свързани с осигуряване на здравословна среда.
По време на пандемията придобивките, свързани с начина на живот, бяха под формата на средства за създаване на:
- хоум офис;
- разширена подкрепа за грижи за зависими лица;
- онлайн фитнес програми;
- доставки на хранителни продукти и здравословна храна.
Според данни от платформата Alegeus използването на обезщетения за здравословен начин на живот се е увеличило с 40% от 2020 г. насам.
Причина за това е, че те предлагат гъвкавост, отговаряща на нарастващите и променящи се нужди на служителите. Същевременно дават на работодателя задълбочен поглед и контрол върху начина на използване на средствата.
Войната за таланти също оказва огромно влияние върху обезщетенията за начин на живот през 2023 г. Това изисква от работодателите да проявят творчество и да адаптират предложенията си, за да отговорят на нуждите на разнообразната работна сила и таланти.
Неотдавнашно проучване на Alegeus установи следното – само 29% от служителите твърдят, че придобивките им от работодателя са напълно съобразени с начина им на живот.
Според същото проучване най-добрите бонуси за задържане на служителите са грижата за семейството, като например:
- грижи за възрастни хора;
- дневни грижи;
- грижи за домашни любимци;
- помощ при осиновяване;
- храна и подкрепа за работа от дома.
Тези предпочитания обаче се различават драстично според поколенията
По-възрастните поколения, като например бейби бумърите и поколението Х, са съгласни, че подкрепата за работа от дома и храната са основни приоритети. Докато много от милениалите предпочитат семейните грижи и бонусите за здравословен живот.
Тъй като работодателите разбраха, че не съществува универсална придобивка, новото предизвикателство за тях през 2024 година ще бъде да намерят придобивки, свързани с начина на живот, които да отговарят на нуждите на всички, без да нарушават бюджета.
Въпреки че темповете на инфлация се понижават, те все още са рекордно високи. С това парите са огромен стресов фактор за всички и финансовата отговорност и съобразяването с разходите станаха от решаващо значение.
Според данните на Alegeus хранителните стоки и бензинът/транспортът са областите, в които хората ще продължат да намаляват разходите си и през 2024 година, поради инфлацията и други очертаващи се икономически проблеми.
С нарастващото значение на финансовата отговорност и влиянието на стреса върху производителността на служителите много работодатели преоценяват и обновяват пакетите си с придобивки за начин на живот, за да предложат инструменти и ресурси за финансово планиране – или целеви фондове за начин на живот, които да се справят с тези бюджетни дефицити.
Работодателите разполагат с повече лостове от всякога, тъй като икономическият спад кара служителите да се колебаят дали да си търсят друга работа. Това дава огромна възможност на работодателите да съобразят предлаганите от тях обезщетения с нуждите на настоящите си служители.
През 2024 година работодателите ще започнат да търсят начини да обновят целия си пакет от придобивки, като тези от тях, свързани с начина на живот, ще бъдат съществена част от този пъзел.
Освен това собствениците на бизнеси и мениджърите ще преразгледат разходите за здравеопазване и ще се опитват да ги ограничат чрез планове за уелнес стимули, като:
- възстановяване на разходи за фитнес;
- програми за отслабване;
- бонуси / купони за здравословна храна.
В дългосрочен план именно тези действия ще помогнат на работодателите да ограничат разходите за здравеопазване. Защото работната сила ще бъде по-здрава и в крайна сметка няма да има нужда да харчи толкова много пари за лечение.
В момента в работната сила има пет различни поколения, които имат различни нужди, особено що се отнася до здравето
Например, поколението Z може да прояви по-голям интерес към възстановяване на разходи за фитнес, тъй като иска да опита нови тренировъчни класове.
Бейби бумърите пък се интересуват от стипендия за програмата си за отслабване.
А поколението Х се интересува най-вече от пари за здравословно пазаруване на хранителни продукти.
Работодателите ще търсят начини да помогнат на всеки от своите служители, независимо от етапа, в който се намират, или начина им на живот.
През 2024 година се очаква бюджетът за обезщетения за пътуване до работното място да нарасне
По време на пандемията служителите спестиха доста от разходите си за транспорт, когато преминаха на дистанционна работа. Също така не се налагаше да плащат за паркинг и работно облекло. След известно време на подобен режим те вече са свикнали да разполагат с тези допълнителни пари.
Освен това служителите вече разбират, че могат да работят навсякъде и в много случаи са много по-продуктивни, ако не се намират в офиса.
За да се преборят с това, работодателите сега обмислят начини да стимулират връщането в офиса и да компенсират тези повторно добавени разходи. През 2024 година голяма част от компаниите ще предложат допълнителни обезщетения за пътуващите до работа.
Въпреки че е много малко вероятно отново да се върнем към изцяло офисния режим, ясно е, че преминаването от изцяло дистанционно към хибридно е в ход
2023 г. трябваше да бъде година на облекчение, в която да се отрази трансформиращото въздействие на пандемията върху работата и живота. Въпреки че това се случи, светът до известна степен все още е в състояние на финансов стрес.
През 2024 година пространството на работодателите, предлагащи тези уникални придобивки, ще продължат да намират креативни начини да поставят благосъстоянието на служителите на първо място.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Кои са факторите, които влияят на бърнаут синдрома при служителите и как да се предпазим? HR-те и превенцията на сексуалното насилие на работното място (Втора част) С гласуването на новия бюджет е въведен и нов закон за данък дивидент. Какво предвижда той?