Ако току-що сте завършили образованието си в сферата на програмирането, сигурно се чудите как да започнете кариерния си път при положение, че нямате никакъв опит като програмист. Това е въпрос, който тормози всички начинаещи ИТ специалисти и особено като се има предвид, че повечето обяви за работа за програмисти имат изискването за години опит.
В тази статия ще ви предложим няколко стратегии и идеи за предварителна подготовка, които ще ви помогнат да попълните СВ-то си, за да сте по-уверени в процеса на кандидатстване. Ще ви дадем и няколко съвета как и къде да търсите работа за програмисти без опит, така че да намерите желаната позиция по-бързо.
И така – откъде да започнем?
Създайте си портфолио
Най-сигурният начин да покажете знанията и уменията си на бъдещите работодатели е да си създадете портфолио. Доброто портфолио е своеобразна визитка, която ще представя на практика какво умеете.
Интересен начин, чрез който можете едновременно да впечатлите рекрутърите, да покажете уменията си и да споделите СВ-то си е като изработите малък респонсив уебсайт, тип визитка. Още по-интересно би било, ако в него интегрирате елементарна игра. Преработването на шаблона на вече съществуващ уебсайт, например проект, който сте създали по време на обучението си, също е добра идея.
Със сигурност по време на обучението си сте имали задачи, с чието изпълнение се гордеете. Независимо дали са елементарни или по-сложни, включете ги в портфолиото си. Те ще покажат не само как боравите с определен език, например, но и как мислите и подхождате към работата си.
Не е необходимо при изграждането на портфолиото си да се хвърляте в твърде сложни задачи, тъй като те могат да ви забавят или да ви сблъскат с проблеми, за които се изисква повече опит.
Заложете на сигурното – използвайте проекти, които да показват уменията ви директно, но и да са достатъчно семпли и представителни.
Доброволчество
Един успешен и благороден начин да попълните портфолиото си докато развивате уменията си е да предоставите труда си безвъзмездно. Има много неправителствени организации, социални проекти и добри каузи, които нямат финансовата възможност да наемат добри програмисти и разработчици.
Потърсете подобни проекти, чиито каузи ви прилягат и им предложете помощта си – независимо от задачите, които ще имате, те ще добавят стойност във вашето СВ. Можете да намерите такива проекти в групи в социалните мрежи (например, групи за фрийлансъри, в които организациите търсят помощ) или платформи за специалисти.
Участвайте в хакатони
Хакатоните представляват професионални състезания за програмисти и разработчици, в които за кратко време екипите създават проекти по зададени критерии. Те са чудесен начин не само да натрупате практически опит и да развиете конкретни умения, но и да си създадете много професионални контакти. А защо не и да получите предложение за работа или да разберете за интересни отворени позиции.
Освен това, ще имате възможност да развиете уменията си за работа в екип, да усетите на практика какво е да работите с непознати хора в офиса. А това ще бъде допълнителен плюс пред рекрутърите при кандидатстване.
Хакатони се организират както в България, така и онлайн в специални платформи, в които се включват хора от цял свят. Следете и новините на технологичните компании. Нерядко самите те организират хакатони и по този начин намират талантливи бъдещи служители.
Различните хакатони могат да бъдат насочени към създаване на апликации, използване на конкретен програмен език или API, а често са свързани и с някаква кауза. Като Балканския хакатон, който се проведе през 2018 година с цел по-добро дигитално свързване на европейските граждани.
Най-хубавата част е, че повечето хакатони имат и награден фонд, така че освен опит като програмист, можете да натрупате и някакви средства.
Създайте си мрежа от контакти в IT общността
Един от най-ползотворните начини да откриете бъдещото си работно място или да намерите проект, в който да се включите, е активното участие в общността на IT специалистите. В IT Job Board-а на DEV.BG, например, има потребителски групи за IT специалисти, в които участниците споделят опит и обсъждат конкретни проблеми.
Създаването на мрежа от контакти ще ви позволи да сте винаги в крак със случващото се и да се запознаете с хора, които имат опит и знания, от които да черпите. По този начин ще можете и да следите тенденциите, да научавате за работни позиции, интересни събития, курсове за повишаване на квалификация и умения.
Включете се в групи и форуми за специалисти от сектора, абонирайте се за новини, така че да научавате за предстоящи събития и конференции навреме. Още по-добре е да посещавате тези събития – много по-лесно е да се представите и да ви опознаят на живо.
Повишете компетенциите си и/или се специализирайте
Независимо какво образование сте получили, когато започнете да търсите работа ще забележите и тенденцията все по-често да се търсят тесни специалисти. От голямо значение за вашето развитие е да се насочите към конкретни умения, езици, софтуери, с които работите.
Разбира се, колкото по-широк е спектърът на инструментите, които владеете над средното ниво, толкова по-добре. Независимо от това, изберете конкретни сфери, в които да повишите знанията и уменията си. По този начин в даден момент ще бъдете от малкото хора, които владеят до съвършенство конкретен програмен език, например, което ще се отрази и на заплатата ви.
Естествено, от значение е и какво ви е интересно. Но е добре да разгледате и предложенията на пазара. Може би има конкретна компания, в която искате да работите? Проучете от какви специалисти имат нужда и повишете квалификацията си в зависимост от това търсене. Така шансовете ви за успех се увеличават.