Развитието на HR ролите, след като изкуственият интелект се наложи на работното място, ще доведе след себе си и трансформация в най-голямата сила – тази на служителите. Защото се очаква тяхната работа да бъде с по-висока стойност, а това, от своя страна, ще позволи на специалистите да посрещнат стратегическите консултантски нужди на бизнеса.
HR мениджърите ще могат да се съсредоточат върху работата, за която добре развитите професионални умения на служителите ще бъдат по-ценни
Това е предпоставка, обсъждана в новия доклад на Thomson Reuters „Бъдещето на професионалистите“, който се основава на проучване сред повече от 1200 професионалисти в Северна Америка, Латинска Америка и Обединеното кралство. Те работят в областта на:
- правото;
- счетоводството;
- държавното управление;
- управлението на риска и съответствието.
Въпреки че проучването не включва участници от областта на човешките ресурси, все пак се стига до прозрения, които са от значение за HR общността.
По-долу са представени някои от начините, по които данните от проучването очакват HR ролята да се развие, когато ИИ завладее работното място, и с това да се случат и най-големите трансформации при служителите
Много от анкетираните специалисти прогнозират, че ще станат достъпни нови кариерни пътища и ще се увеличи броят на нетрадиционните работни роли, като например тези, които не изискват конвенционалната правна или данъчна квалификация. 2/3 от анкетираните заявиха, че очакват тези резултати да настъпят между следващите 18 месеца и пет години.
Резултатите от проучването показват, че има няколко влияещи фактора върху развитието на специалистите. Един от тях е свързан с преминаването на някои задачи от специалисти с образование и професионална квалификация към служители без такъв професионален лиценз.
Тъй като автоматизацията и решенията с изкуствен интелект улесняват изпълнението на традиционни правни задачи, може да стане по-уместно такива задачи да се изпълняват от помощник-юристи или по-млади специалисти.
Мащабното използване на тази тактика би могло потенциално да увеличи печалбата, като даде възможност за алтернативни и по-евтини начини за превръщане в генератор на хонорари във фирмата
Освен това процесът на прилагане на решения за автоматизация и изкуствен интелект към юридическата работа, която понастоящем се изпълнява от юристи, вероятно ще увеличи нуждата от консултанти по правни технологии.
Очакването промени в работата, която извършват младите служители, са друг аспект, който може да повлияе на наемането на нетрадиционни специалисти.
Въпреки прогнозираното от повече от половината (51%) намаляване на очакваните роли на начално ниво през следващите пет години, някои от участниците в проучването намекнаха за по-предизвикателна работа, която ще бъде възлагана на младшите служители.
Това от своя страна създава по-широки възможности за кариерно развитие и отваря пространство в по-ранните етапи на кариерата за по-младите специалисти, които да се възползват от стратегическите възможности на „Професионалист 2.0“.
Дори и при прогнозираното намаляване на началните позиции и повече работа, извършвана от неквалифицирани специалисти, мнозинството от участниците в проучването (57%) прогнозират общо увеличение на броя на специалистите в тяхната фирма или отдел.
С революцията на изкуствения интелект, която променя талантите, уменията и набирането на персонал, се очаква нуждите от обучение и развитие да се разширят
Обученията ще включват въпроси от това как да се използва по най-добрия начин изкуственият интелект до необходимостта от повишаване и преквалификация на съществуващите специалисти. Основно внимание ще се обърне и на начина, по който се обучават младите специалисти на работното място, както и в рамките на висшето образование.
Малко под 90% от специалистите, участващи в проучването, очакват основно задължително обучение по изкуствен интелект за всички специалисти през следващите пет години.
Интересно е, че според някои участници в проучването иновациите в областта на ИИ в рамките на обучението и развитието намаляват необходимостта от наемане на обучители и дават възможност за самостоятелно развитие.
Освен това 87% от анкетираните заявяват, че според тях всеки ще има нужда от обучение за нови умения, като мнозинството (55%) казват, че тези нужди може да се проявят едва след 18 месеца.
В същото време над 2/3 от специалистите споделиха, че виждат промяна в начина, по който ще трябва да се обучават младшите специалисти, както и промяна в естеството на университетското или колежанското обучение в същия период от време.