Близо 136 000 неактивни младежи и възрастни ще бъдат включени на пазара на труда чрез прилагането на иновативни подходи и мерки по Програма „Развитие на човешките ресурси“ (2021 – 2027 г.). Това съобщи министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова във Велико Търново по време на откриването на третия кариерен форум от кампанията на Агенцията по заетостта (АЗ) „Да работиш (е) яко!“.
Министър Шалапатова подчерта, че включването на повече младежи и икономически неактивни възрастни в обучения и заетост има решаваща роля за предоляване на недостига на кадри.
Намаляването на безработицата е сред приоритетите на Министерството на труда и социалната политика (МТСП)
По данни на НСИ само за миналата година 153 400 неактивни лица в трудоспособна възраст са изразили желание да се включат на пазара на труда. Поради тази причина през 2024 г. Министерството ще работи активно за създаването на повече възможности за активиране на хората, които нито учат, нито работят, и за трудова интеграция на неравнопоставените групи на пазара на труда.
Министър Шалапатова обърна внимание на актуалните проекти за обучения, квалификация и преквалификация, които дават шанс на хората да придобият търсените от бизнеса знания и умения. Тя отбеляза:
„Близкото партньорство между държавните институции, работодателските организации и търсещите работа хора е важен фактор за осигуряването на кадри с подходящи компетенции в условията на негативните демографски тенденции и постоянно нарастващите изисквания към работната сила.“
Част от механизмите, които експертите на Агенцията по заетостта ще използват за насърчаване на включването на пазара на труда и за планирането на индивидуални мерки към всеки човек, който се нуждае от подкрепа, са:
- организирането на общи и специализирани борси, насочени към различни неравнопоставени групи;
- създаването на механизъм за обмен на данни между институциите за идентифициране на икономически неактивните лица;
- осигуряването на психологическа подкрепа за хората със специфични потребности и други уязвими групи.
„Това е политиката, която ние в Агенцията по заетостта ще следваме – не да чакаме хората да идват в бюрата по труда, а да ги намираме и мотивираме да започнат работа“, каза изпълнителният директор на институцията Смилен Вълов.