Проучване на компанията BVA Doxa, проведено през септември 2022 г. и публикувано от Mindwork, във връзка с темата за психологическото благополучие на служителите в компанията, установява, че всеки втори служител в Италия страда от тревожност и безсъние заради работата.
Освен оценка на психологическото състояние на служителите, данните, публикувани за трета поредна година от Mindwork, анализират какви стратегии и решения се приемат, както и желаните нужди и очаквания.
Какви са резултатите от проучването?
Според резултатите около 62% от служителите изпитват поне един от основните маркери за прегаряне, особено тези, които извършват физическа работа. Това, което се очертава, е, че специално при тези служители преобладава по-голям цинизъм и откъсване от работата. Докато при служителите, извършващи интелектуален труд преобладава чувството за изтощение. В сравнение с периода преди пандемията оплакванията са се засилили от 35 % на 53 % при тревожността и 50% при безсънието.
-
Работа и личен живот
Ако през 2021 г. професионалните отговорности и ангажименти са пречели на личния живот в 51% от случаите, в края на 2022 г. регистрираният процент е нараснал до 59%.
Високият стрес е резултат от несигурността, продължаващите войни, високата инфлация, пандемиите и извънредната ситуация в областта на климата и енергетиката. Той засяга всеки втори работник, но най-вече мениджърите (63%).
-
Напускане на работа поради емоционално напрежение
50% от анкетираните заявяват, че са напускали работното си място поради силно емоционално неразположение. Тенденцията непрекъснато нараства, особено при поколението Z – 60% подават оставка по тази причина. Процентът нараства до 75%, когато се вземат предвид служителите, полагащи физически труд, в тази категория.
-
Психологическо благополучие
Броят на компаниите, които насърчават психологическото благополучие на служителите си, нараства. Но 44% от участниците в проучването смятат, че предложените инициативи все още не са достатъчни. Сред най-одобряваните инициативи служителите посочват по-голямата гъвкавост на работното време и активирането на програми за благополучие.
-
Хибридна работа
Почти половината от служителите, извършващи интелектуален труд имат възможност да работят изцяло дистанционно или в хибридна форма. Психологическото благополучие в този тип организация се изпитва от 6 от 10 служители, като има силно положително въздействие върху хората в компанията.
-
Работна култура
Компанията все още се счита за най-малко безопасното място, където човек може да говори за своя дискомфорт. Това смятат 54 % от служителите, а само един на всеки трима смята, че работната култура в компанията е приобщаваща към психологическото благополучие на работещите в нея.
Този процент спада до 15%, когато се вземат предвид възприятията за равни възможности по отношение на пола, възрастта, етническата принадлежност и сексуалната ориентация.
-
Психологическа подкрепа
75% процента от трите изследвани категории биха приветствали психологическа подкрепа, ако има такава. По-конкретно, тя би била добре дошла:
- от 74% от служителите, извършващи интелектуален труд;
- от 80 % от служителите, извършващи физически труд;
- от 72 % от мениджърите.
От друга страна, в съществуващите структури цифрите са по-ниски. 60% от служителите, извършващи интелектуален труд, са доволни от услугата, докато сред онези, извършващи физически, процентът пада до 23%.
В статията са използвани материали от: hrnews.it / Un lavoratore su due soffre di ansia e insonnia per colpa del lavoro
По материала работи: Живка Аджеларова
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Защо 8-часовият работен ден е крайно неефективен за производителността? Професионалният опит играе роля в създаването на обучение като дизайн и провеждане Как да НЕ загубим пари от обучение на персонала?