Платформата Start-up Academy е открита със специалното съдействие на Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”. Идеята за подобен проект се ражда през месец февруари 2022 година, когато проучване установява, че висшето учебно заведение се посещава от доста млади хора, които имат намерение да стартират собствен бизнес. Оказва се, че част от студентите, докторантите и преподавателите са готови да развият Start-up. Тези резултати подтикват организаторите на Start-up Academy да намерят партньори, които да подпомогнат развитието на проектите за собствен бизнес.
Тема на Сезон 2 е “Качествен човешки капитал = Успешен бизнес проект”
Водещи на събитието бяха представителите на екипа на Офис за технологичен трансфер – доц. д-р Мина Ангелова, Експерт “Маркетинг и Бизнес развитие”, и доц. д-р Димитър Деков, Експерт “Интелектуална собственост”.
Доц. Деков сподели:
“В контекста на форума “Светът на предприемача” са включени редица иновативни решения, които ще бъдат представени от нашите гост-лектори. В Сезон 2 сме се фокусирали върху темата “Качествен човешки капитал = Успешен бизнес проект”. Защото нищо не се случва без хората – те са водещ актив и потенциал.”
Доц. Деков представи гост-лекторите в първото събитие от Сезон 2 на форума “Светът на предприемача” – г-жа Йорданка Палкова – Патишанова, собственик и основател на Taurus Communications, и г-жа Антония Дамянова, Мениджър “Човешки ресурси” на AIT International Transport.
Доц. Ангелова уточни:
“На 2 март сме поканили две дами, които са посветили професионалната си реализация в сферата на управлението на човешките ресурси. Станислава Павлова е Директор “Човешки ресурси” на Coaching Real, а Мариана Халкалиева е Директор “Човешки ресурси” в Language Bear. На база богатия си опит и успешна практика в сферата на човешките ресурси, те ще ни отговорят на въпроса как да създадем качествен човешки капитал.”
Събитието даде старт и на кандидатстването в Сезон 2 на университетския конкурс “Най-добър Start-up проект на Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”
Награждаването ще се състои на 4 и 5 ноември 2023 година, като паричните и материалните награди са осигурени от спонсорите на платформата. За втора поредна година конкурсът ще се проведе под патронажа на Ректора на Пловдивския университет, проф. д-р Румен Младенов.
“Сътрудничеството между представителите на висшите училища и бизнеса е пример за това как те заедно могат да бъдат своеобразен инициатор на диалог по актуални теми. Диалог, който да е от полза не само на академичната общност и студентите, но и за всички специалисти от съответните направления.” – сподели пред аудиторията проф. Младенов.
Той допълни още, че с осигуряването на платформа за изява на бъдещите предприемачи, форумът Start-up Academy увеличава шансовете им за професионално и личностно развитие.
Според проф. Младенов проведените събития през миналата 2022 година са били проактивни и без аналог в други висши училища в България.
В залата присъстваше и Председателят на Студентски съвет към Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, Виктория Перигорова.
“Start-up Academy е един изключително важен проект не само за нашата академична общност, а и за студентите като цяло. Победителят от миналата година е студент от Пловдивския университет, а това показва, че нашият ВУЗ предоставя възможности за развитие, които студентите трябва да “грабнат” с ръце и да ги реализират.” – сподели Виктория Перигорова.
Съорганизатор на форума е и “Клуб на мениджъра” – студентско сдружение, с което повече от 5 години се реализират различни безплатни събития в помощ на студентите.
Думата за приветствие водещите дадоха и на Председателя на “Клуб на мениджъра” – Снежина Сулева, която също присъстваше в залата.
“Вярваме, че публичните лекции, които ще се проведат, ще бъдат изключително полезни и с висока добавена стойност. Те са отправна точка и правилна посока за всеки, който е готов да надгради себе си.” – подчерта Снежина Сулева.
Събитието продължи с лекциите на г-жа Йорданка Палкова – Патишанова, собственик и основател на Taurus Communications, и г-жа Антония Дамянова, Мениджър “Човешки ресурси” на AIT International Transport.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Защо автоматизацията на HR-процесите основната нужда на компаниите след пандемията? Ролята на емпатията като ключова за психологическата устойчивост на служителите Какво значение оказва комуникацията между бизнеса и образованието за младите?