При условия на бързи технологични въведения в сектора “Човешки ресурси” HR мениджърите трябва да си изяснят кои са 5-те им приоритети, що се отнася до подбора на персонал.
Една от големите италиански компании, която предлага решения на различни актуални проблеми и подготвя анализи в сектора на човешките ресурси, вече очерта своите 5 приоритета, когато стане дума за намиране на качествени кадри през 2023 г.
Как се променя размера на финансовите инвестиции при бързите технологични въведения в HR сектора?
Технологиите заемат все по-централно място при развитието на HR сектора. Смята се, че ако през 2021 г. финансовите инвестиции са надхвърлили 53,1 млрд. щатски долара в световен мащаб, то до 2025 г. тези стойности ще се увеличат на над 90 млрд. щатски долара. Водещи в този растеж са страните от Северна Америка. Европа обаче също играе централна роля – на първите четири места по инвестиции на нови технологии в HR сектора са страните Германия, Великобритания, Франция и Италия. На едно от последните места се намира Испания.
Как състоянието на пазара на труда влияе върху въвеждането на технологични въведения в HR сектора?
Настоящият сценарий на пазара на труда е все по-фрагментиран и обусловен от социално-икономически и културни явления, които преначертават неговите приоритети и нови „граници“. От една страна, се разпространяват думи и разгорещени дискусии за „Голямата оставка“, „Тихото напускане“, „Тихото уволнение“, „Умората на надеждата“ и „Стреслаксинг“. От друга страна, има конкретен факт, на който трябва да се обърне внимание – по данни на НСИ брутният вътрешен продукт (БВП) нараства с 3.3%, а брутната добавена стойност (БДС) с 3.1% в сравнение с третото тримесечие на 2021 г.
Това означава, че компаниите могат да изберат по-консервативен подход, като спрат бюджетирането и реорганизацията на работната сила. Към това се прибавя и енергийната криза, която засяга най-ценния „ресурс“ – човека. Затова, освен трудностите при намирането и привличането на нови таланти и умения, въпросът все повече се свежда до запазването и задържането на колегите, освобождаването и разпространението на „нова енергия“.
Кои са 5 приоритета на една от големите италиански компании, когато стане дума за намиране на качествени кадри?
Ето кои са 5-те приоритета на италианската компания, когато стане дума за намиране на качествени кадри:
- Способност на кадъра за изграждане на добри взаимоотношения
Печелившият подход е да се съсредоточите върху хората, които искат да развиват уменията си. Това от своя страна ги прави способни да изграждат взаимоотношения. Важно е работата и кариерният път да се превърнат в преживяване – най-доброто, което всяка реалност може да предложи, е изслушването на колегите ѝ да се реализира чрез ангажираност.
В компаниите, в които преживяването на служителите е положително, ефективността всъщност е над 95%. Тогава доверието и гъвкавостта се превръщат в естествена последица от двустранните отношения, които създават консенсус, чувство за принадлежност и удовлетворение. Това само по себе си се нарежда като приоритет, като се има предвид, че в световен мащаб Европа е в дъното на класацията по удовлетвореност и ангажираност на служителите. Само 14% казват, че са ангажирани в своята роля, в сравнение с 33% в САЩ и Канада. Сред Европейските държави в Италия, например, този процент е едва 4%.
- Набиране на персонал на база компетенции, мотивация, комуникативни умения
Италианската компания е разработила формула за намиране на таланта, който се крие във всеки човек. Тя се основава на три стълба: компетенции, мотивация и взаимоотношения. Следователно специалистите по подбор на персонал ще трябва да променят приоритетите на стратегиите, за да ги приведат в съответствие с настоящите бизнес нужди, да планират множество потенциални сценарии в променящия се пазар и да вземат решения с голяма увереност, на базата на конкретни данни.
- Създаване на стойност чрез използването на прецизен анализ на активни и пасивни данни за управление на персонала
Използването на прецизен анализ на активни и пасивни данни за управление на персонала допринася за растежа на компаниите, като им помага да решават множество проблеми, свързани с персонала. Освен това създава положително въздействие върху опита им.
2023 е годината, в която според италианските специалисти трябва да се използва анализът на данни, за да се разбере какво работи и какво не. В една организация с хибриден начин на работа ще бъде от решаващо значение да се разрешават и предотвратяват конфликти.
И в този контекст навлизат технологиите в подкрепа на данните с проучвания. Може би днес бихме могли да ги преименуваме на „survAI“ (заради използването и прилагането на изкуствен интелект), които все повече ще играят централна роля.
- Нови умения за HR мениджърите
Ускоряване на бизнес резултатите, развитие на човешките способности, мобилизиране на информацията, насърчаване на сътрудничеството и опростяване на сложността – това са петте ключови компетенции и действия, които трябва да прилагат специалистите по човешки ресурси.
- Създаване на компании, основани на компетенции
Три четвърти от изпълнителните директори са загрижени за наличието на ключови компетенции у служителите си. Притеснява ги фактът, че това може да се изправят пред трудност при подбора, развитието и задържането на талантите, от които се нуждаят, за да стимулират растежа.
Ето защо необходимостта да се инвестира в обучение и кариерни пътеки, които могат да развият таланта на колегите, е от решаващо значение.
В статията са използвани материали от: hrnews.it / Settore HR Tech in crescita, le 5 priorità per rispondere a nuovi bisogni
По материала работи: Живка Аджеларова
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Кои са най-популярните практики при обучението и развитието на служители? Защо е важно разговорите за изкуствения интелект да се водят след въвеждането му в работата? Защо толкова малък процент от HR специалистите стават CEO?