Като Главен управител на организация, която е част от голяма международна мрежа с централа в Германия, ще споделя мнението си по въпроса за най-популярните практики при обучението и развитието на служители, като се базирам на своя опит и наблюдения.
Каква е практиката за провеждане на обучения?
От централата се организират периодично обучения по различни теми, с възможност за участие на колегите от всички германските външнотърговски камари (AHK) по света. Провеждат се и събирания на колеги от еднакви отдели от различни държави в Европа, с цел обмяна на опит и информация за нововъведения и предстоящи проекти.
Съществува изградена вътрешна дигитална платформа. В нея са достъпни различни онлайн обучения, касаещи например софтуерните системи, с които се работи във всички външнотърговски камари. Тя дава и възможност за общуване в мрежата между отделните колеги от различни държави.
Какви обучения се организират за новопостъпилите служители?
Всички новопостъпили служители имат възможност да участват в Берлин във въвеждащо обучение и да се запознаят със структурата и функциите на централата, както с работата и основните цели на различните отдели. По време на Ковид-19 обучението се провеждаше онлайн.
Какви други възможности за развитие на персонала се предлагат?
В Камарата в България има предвиден бюджет за надграждащи обучения и служителите могат да избират от какво обучение имат нужда.
Освен това обмисляме оптимизиране и дигитализиране на onboarding training за всички нови колеги.
Организацията ни предоставя възможности за стажантска практика, като предлага активно и реално участие в разнообразните дейности на Камарата. По този начин подпомагаме успешния старт на студенти и млади професионалисти в бъдещото им кариерно развитие. Стажът е с продължителност от 3 до 6 месеца в различни отдели, като например: Координация на фирми членове, DEinternational, Панаири, Счетоводство. Стажантите могат да натрупат практически опит, участвайки активно в събитията, организирани от Камарата, както и да осъществят контакти с водещи германски и български фирми.
По какъв начин задържате талантите?
Текучеството при нас е на ниско ниво. Хората се задържат, защото екипът е сплотен, както и поради добрата социалната политика – служителите знаят, че организацията мисли и се грижи за тях.
В организация като нашата правилата са ясни – коректност към всички, честност и прозрачност, уважение и респект към другия. Смятам, че това са важните неща в отношенията с колеги и партньори.
ВИЗИТКА
Д-р Митко Василев е главен управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК). От 1993 г. той ръководи Представителството на германската икономика в България, а от 1995 г. – Деловия клуб на германската икономика. Двете организации са предшественик на основаната през 2004 г. ГБИТК, която днес е най-голямата двустранна камара в България и единствената по рода си, създадена по силата на междуправителствено споразумение. От 2003 г. той е и официален представител на Бавария в България.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Защо е важно разговорите за изкуствения интелект да се водят след въвеждането му в работата? Tънкото изкуство да не ти пука… за обратната връзка Обявите за работа през февруари с 2500 по-малко от предходната година