Материалът, свързан с темата за въвеждането на електронно трудово досие и електронна трудова книжка, който преди дни публикувахме, предизвика дебати в социалните мрежи. В центъра на вниманието се оказа въпросът до какви предизвикателства ще доведе въвеждането на електронната трудова книжка? Как работодателите от бизнеса ще реагират за тяхното разрешаване?
За коментар по темата екипът на HR Manager се обърна към Елица Панева – старши консултант подбор и развитие на хора.
Здравейте, г-жо Панева! Какви проблеми могат да се появят след въвеждането на електронна трудова книжка?
Електронната трудова книжка е иновация, от която бизнеса и всички ние имаме нужда. Но начинът, по който в момента се организира би могъл да доведе до някои проблеми.
Доводът, който срещаме (споменат в предишния материал по темата – бел.ред.), че работодателят, не може да види предишната заплата и да предложи същата такава, за да спести бюджет – не работи. Защото и в момента хората ходят на интервю без трудовата си книжка и си договарят заплата, с която ще бъдат назначени.
Както знаем, трудовата книжка се предоставя след като новоназначеният служител е подписал трудовия договор, в който заплатата е посочена.
Според мен проблемите, които биха дошли след въвеждането на електронна трудова книжка са следните:
-
Първо, бъдещият работодател, няма да има достъп до предишните записи т.е до предишните работодатели.
Или по-конкретно няма да има официален документ, който да потвърждава, че лицето Х е работило във фирма У от (дата) до (дата) на длъжност еди-каква си.
В автобиографията си всеки може да напише всичко, след като няма официален документ, който да потвърди тази информация.
-
Вторият проблем, който се очертава, е че няма да може да се види по кой член е освободен човекът.
Дали се е случило по взаимно съгласие, дали е уволнен или съкратен.
Както няма да може да се види колко време служителят е работил на дадената позиция – 2 месеца, 1 година или 5 години.
-
Третия проблем е, че няма да може да се види дали човекът има запор върху заплатата си.
Тази информация досега задължително се вписваше в трудовата книжка, което ще доведе, до проблеми с ЧСИ и банки.
Няма яснота, как ще се реши проблемът с клас прослужено време.
Защото, например, ако аз съм работила на позиция „Касиер в банка“ в 4 различни банки и сега ме назначат в 5 на същата позиция, аз имам право на клас прослужено време. Въпросът е как настоящия ми работодател ще го изчисли, при положение, че няма достъп до документи, удостоверяващи предишния ми трудов опит?
Досега в трудовата книжка, се вписваше изплатената неизползвана и полагаща се отпуска, като сума и като дни.
Сега не е ясно, дали това ще се записва в електронното трудово досие. Или пък бъдещия работодател ще изисква поредната служебна бележка от предходен работодател?
Ще трябва ли да има отделен човек, който да отговаря за качването на данни в електронното досие или това ще може да се прави от счетоводител, ТРЗ или служител от отдел човешки ресурси? Как всичко това ще работи със закона за личните данни?
Как и от кого ще се поправят грешките, ако има допуснати такива в дати, месеци и години и изчислението на общия трудов стаж?
Как могат да се разрешат тези проблеми?
Необходимо е добре да се обмисли, как и кой да има достъп до тази информация.
Вариант 1 е служителят да предоставя справка от своето електронно трудово досие при назначаването си на ново работно място.
Вариант 2 е работодателят да може да направи тази справка по електронен път, при назначаване на нов служител.
Според Вас може ли информацията, въведена в електронното трудово досие, да се манипулира и с каква цел?
Всяка електронна информация може да се манипулира. По този начин би могло да се увеличи или намали трудовия стаж, да се промени членът, по който е освободен служителя.
Тук ще трябва системата да работи много добре, като прави проверки в декларация 1 и 6. В тях, както знаем, се подават данните от работодателите за отработени дни, часове, заплати и изплатени осигуровки.
Какъв е начинът да се предотвратят измами?
Тук ще трябва фирмите да инвестират доста средства, за да увеличат своята киберсигурност. Трябва да се обърне внимание най-вече на пространствата, където ще се съхраняват тези данни – облаци, външни твърди дискове, флашки.
Как това ще се случи за малките фирми с персонал до 5-10 човека обаче? Вариант е да се формира база данни с доста информация, която трябва да бъде надлежно защитена и гарантирана.
ВИЗИТКА
Елица Панева има над 20-годишен професионален опит в подбора, обучението и управление на хора. Сертифициран кариерен консултант и член на Българската асоциация за управление на хора.
Участвала е в проекти по изграждане на системи за оценка, развитие и мотивация на служители. Също така е участвала в изграждането на програми за УЕЛНЕС услуги в грижа за служителите.
Понастоящем Елица Панева работи като старши консултант подбор и развитие на хора.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... 5 основни направления за автоматизация на човешките ресурси Случи се най-радикалната промяна в Търговския закон от 30 години насам Разкрита е тайната на най-успешните coworking пространства в света