Всяка печеливша компания използва набор от ефективни стратегии за идентифициране, привличане и задържане на талантливи професионалисти, които ефективно да допринесат за постигането на целите й. В последно време обаче, над 77% от работодателите съобщават за трудности при търсене и наемане на хора. Основните проблеми са свързани с новите специфики на пазара на труда и хроничния недостиг на работна ръка.
Това налага все по-често фирмите да се превръщат в „инкубатори“ на собствени кадри, като гарантира натрупването на необходими знания и умения за бизнеса „на място“. Тази стъпка обикновено се осъществява чрез набелязване на млади потенциали още на ниво учебни заведения и тяхното включване в стажантски програми към фирмата.
Съществува ли, обаче „скрита работна сила“ на пазара и как да стигнем до нея?
Да, съществува. Наричат я още „забравената“ работна ръка, от която по световни изследвания се използва само около 5-10% глобално и основно в САЩ. Тази извадка включва:
- хора без диплома, но с натрупан житейски опит, умения и вродена природна интелигентност;
- хора с дълготрайни или хронични здравословни проблеми, които могат да работят на непълно работно време или от дистанция;
- хора, излекувани от наркомания или алкохолизъм;
- бивши затворници;
- пенсионери, които искат да продължат да работят и т.н.
Освен преодоляването на пазарния недостиг, подобна стратегия за подбор би била в съответствие с нашата социална отговорност за приобщаване, равенство и създаване на условия за обществена принадлежност на „неглижирани“ социални групи.
За да стигнем до тези хора, обаче трябва да преосмислим, както ценностната си система, така и визията за подбор, премахвайки някои рестрикции от процесите, с които те често се сблъскват. Голяма част от тях посочват, например, че след кандидатстване не получават отговор от работодателите, защото кандидатурите им се игнорират още в самото начало на процеса.
Това означава, че освен убежденията си, трябва да променим и подхода за наемане, като сложим приоритет на реалните човешки качества, знания и умения вместо на предишния опит, дипломите и квалификациите на хартия.
Кои са другите примери за скрита работна сила, можете да разберете от продължението на материала тук.