През последните пет години станахме свидетели на експоненциална технологична трансформация, еквивалентна на промени, които преди са изисквали 20+ години. Технологичните преобразувания от 2020 година насам са подобни на онези, които наблюдавахме през 90-те години в Дот-ком бум-а с нарастването на интернет и мобилните комуникации. Ако направим и още една стъпка назад във времето към 18-ти век, ще видим как Индустриалната революция по сходен начин променя икономическите структури и социалните норми. И подобно на изкуствения интелект, предлага както обещания за подобрение, така и предизвикателства за съществуващите професии.
Възход или падение ще донесе изкуственият интелект за пазара на труда?
Връщаме се обратно към 2024 г. Според анализи на McKinsey, между 400 млн. и 800 млн. души могат да бъдат засегнати от автоматизацията до 2030 г. и може да се наложи да търсят нови работни места в различни сектори.
Другата страна на монетата е, че новите технологии, като изкуствения интелект, се очаква да създадат нови работни места, особено в сферите, които боравят с технологии, данни и анализи. Проучване на PwC предвижда, че AI може да допринесе до $15.7 трилиона към глобалната икономика до 2030 година, подчертавайки потенциала за значителен икономически растеж, благодарение на увеличената продуктивност и нови потребителски нужди.
Но въпреки че вече разпознаваме тези технологии като норма, все още се страхуваме да ги превърнем в наш спътник в работната обстановка. Според проучвания, около 30% от дейностите в различни професионални сфери могат да бъдат автоматизирани чрез AI. Изкуственият интелект, виртуалните реалности и блокчейн технологиите предефинират професионалния пейзаж. И в тези бързо променящи се времена, въпросът е: “Какво означава това за пазара на труда и какви ще са уменията на бъдещето?”
Изчезващи професии и засегнати сектори
Ще продължат ли да съществуват професии като рекрутъри, финансови консултанти, механици и Java разработчици в света на изкуствения интелект, който може да автоматизира техните задачи и отговорности? Отговорът е „да“, но те няма да изглеждат по традиционния начин.
Трудът и неговите класически форми започват да отстъпват място на новата вълна ИИндустриална революция. Как изглежда това в различните сектори, можете да разберете от продължението на материала тук.