Едва преди ден в Европейския парламент бяха приети нови мерки, които задължават работодателите да намалят разликата между заплащането на мъжете и жените и да се стремят към прозрачност на информацията по този въпрос. Дали обаче тези мерки ще помогнат за постигане на равенство между половете както в европейските държави, така и в тези от останалата част на света, предстои да се анализира.
Могат ли новите политики да помогнат за равенство между половете?
Докладът за глобалната разлика между половете от 2022 г. анализира съществуващата разлика между мъжете и жените и политиките, прилагани от 146 държави за постигане на равенство. Според резултатите ще са необходими още 132 години, за да бъде преодоляно това неравенство.
Въпреки че оценките се подобриха с четири години в сравнение с тези, докладвани през 2021 г., между 2020 и 2021 г. се наблюдава загуба на едно поколение. Причините включват пандемията, кризата, както и изменението на климата, което в допълнение към безизходицата води до опасен обрат.
Кои държави успяват да постигнат равенство между половете?
Досега само Исландия е успяла да преодолее повече от 90% от разликата между половете. Следват я Финландия с 86 %, Норвегия с 84,5 % и Швеция с 82,2 %. В първата десетка влизат още Руанда, Намибия, Никарагуа и Нова Зеландия, а Литва и Швейцария изпадат от класацията.
През последните десетилетия броят на работещите жени и на жените на ръководни постове се е увеличил. Въпреки това продължават да съществуват многобройни пречки пред израстването на жените и възможностите за кариера, на които трябва да се противодейства с колективни и координирани действия.
В Италия данните на ISTAT, актуализирани към февруари 2022 г., показват, че почасовото заплащане за жените е 15,2 евро, а за мъжете – 16,2 евро. Разликата обаче се увеличава, когато се вземат предвид мениджърите (27,3 %), висшистите (18 %) и безработните, 99 хиляди от които са жени.
Разликата в заплащането на жените и мъжете нараства с увеличаването на размера на дружествата, но намалява драстично в тези с над 1000 служители. Сред различните сектори тази разлика е по-очевидна в артистичните, спортните, развлекателните и рекреационните дейности (59,7 %), както и в професионалните, научните и техническите дейности (25,3 %). То намалява в хотелиерството и ресторантьорството (7,3%) и почти или напълно изчезва в добивната промишленост (0,9%).
Какви мерки се предприемат за постигане на равенство между половете?
На 4 март 2021 г. Европейската комисия представи предложение за директива със задължителни мерки за прозрачност на заплатите. През декември миналата година Европейският съвет и Европейският парламент постигнаха временно споразумение, чрез което ще се преследва принципът на равно заплащане. Именно вчера, на 30 март, бяха приети новите мерки, които задължават работодателите да разкриват информация относно заплащането. По този начин по-лесно могат да се сравняват заплатите на двата пола, работещи за една и съща компания.
За да се елиминира всякакъв вид дискриминация, ще трябва да се предоставят обективни и неутрални данни. Ако докладът за заплатите показва разлика в заплащането от поне 5 %, работодателите ще трябва да извършат съвместна оценка в сътрудничество с представителите на служителите. Всички форми на конфиденциалност на заплатите ще бъдат забранени, а служителите и техните представители ще имат достъп до ясна и изчерпателна информация за индивидуалните и средните нива на заплащане в зависимост от пола. Тежестта на доказване вече няма да се носи от служителя, а от работодателя, и всички вреди ще трябва да бъдат компенсирани.
Има ли равенство между половете в страните от Южна Европа?
В Италия законът за равното заплащане е въведен още през ноември 2021 г. и предвижда серия от действия за повишаване на осведомеността и справедливо възнаграждение.
От 1 януари 2022 г. влиза в сила сертификатът за равенство между половете. Той удостоверява мерките, предприети на практика от дружествата за намаляване на различията по отношение на възможностите за растеж в компанията, равното заплащане за равен труд и политиките за управление на защитата на майчинството. Лицата, които притежават сертификата, ще бъдат освободени от плащането на социалноосигурителни вноски, които обикновено се поемат от работодателя.
Не на последно място регламентът установява задължението за държавните и частните дружества с повече от 50 служители да изготвят доклад за финансовото състояние на мъжете и жените сред служителите на всеки две години. Дружествата с брой на служителите по-малък от 50 души ще могат да изготвят такъв доклад на доброволна основа.
В статията са използвани материали от: hrnews.it / Gender gap: cosa stiamo facendo per ridurre la disparità di genere?
По материала работи: Живка Аджеларова
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Стартира най-голямото кариерно изложение НАЦИОНАЛНИ ДНИ НА КАРИЕРАТА 2023 Какви промени при допълнителните придобивки през 2023 г. наблюдават експертите от Италия? Д-р Пламен Димитров е новият ни автор в HR Manager