Въпросите, свързани с психологическата устойчивост на отделния служител, груповата и организационната диагностика и организационното възстановяване представляват едни от най-актуалните теми, що късае развитието на човешкия ресурс. Затова е важно експертите да имат възможност да говорят свободно за начините за изграждането и поддържането на конструктивна и устойчива организационна култура.
Точно затова и HR Manager се обърна към един от най-добрите експерти в сферата на екзистенциалната психология и психотерапия – д-р Пламен Димитров. Веднъж седмично читателите ни ще могат да намерят полезни анализи или коментари, свързани с конкретни проблеми при идентификацията, изграждането и коучинга на автентични и отговорни организационни лидери и ефективни мениджъри във всички обществени сектори, които не получават достатъчно гласност.
Д-р Пламен Димитров е специалист в сферата на екзистенциалната психология и психотерапията с 40-годишен професионален път.
Той има опит и в социално-психологическите анализи, научно-приложните изследвания и професионалните консултации и експертизи. Работи интензивно за откриването, обучението и грижите за развитието и реализацията на компетентни професионалисти в областта на психологията, психотерапията, управленския тренинг, развитието на човешкия капитал, организационното консултиране и социалната промяна.
От 1985 година д-р Пламен Димитров изгражда и укрепва ефективни работни групи, организационни системи и отношения, устойчиви управленски екипи, междусекторни партньорства и общности. Не секват заниманията му в областта на изработването, управлението и осъществяването на програми за групова и организационна диагностика, организационно възстановяване, укрепване и развитие.
От 1990 година д-р Димитров е сред малкото в Европа регистрирани консултанти по организационно развитие (RODC), членуващ в ODNetwork, USA и Международната асоциация за организационно развитие и управление на промените (IODA). Това му дава достъп до авангардно ноу-хау и мащабни проекти в областта на развитието на хората и организациите по света.
Д-р Димитров има над 25-годишно сътрудничество с глобалния лидер в тази област – ComPsych, Inc. USA, за създаването, внедряването и осъществяването на интегрирани корпоративно-финансирани програми за психологическа и психосоциална подкрепа (EAP). Със свои опитни колеги инициира и ръководи няколко програми за идентификацията, изграждането и коучинга (съпътстването в практиката, развитието и реализацията) на автентични и отговорни организационни лидери и ефективни мениджъри във всички обществени сектори.
Любовта на д-р Пламен Димитров към сферата на психологията и екзистенциалната психотерапия се заражда още преди той да е завършил медицинска психология в Софийския университет и да е написал дисертацията си по психология на развитието в Института по психология – БАН в началото на 80-те години. С основно значение за неговото развитие се оказват две конкретни книги. Първата е на получилия посмъртно Пулицър през 1973 година Ърнест Бекер – „Отричането на смъртта“. Втората е излязлата през 1980 година „Екзистенциална психотерапия“ на Ървин Ялом. Следват години на лична терапевтична работа, работа под супервизия и специализации в организации на екзистенциалните терапевти в Нидерландия, Англия и САЩ.
Като член на Американската психологическа асоциация през последните 33 години д-р Димитров има възможност да се среща и да си сътрудничи с водещи психолози-изследователи и практици в редица интересуващи го области – клинична психология и психотерапия, трудова и организационна психология, приложна социална психология и др. В периода от 2000 до 2019 година е избиран шест пъти за председател на Управителния съвет на Дружеството на психолозите в България.
Страстта на д-р Пламен Димитров е да участва в укрепването и развитието на проекти, организации и партньорски мрежи, работещи в сферата на здравната култура, грижите за психичното здраве и качеството на живота.
Той обръща внимание и на гражданското участие в обществено-политическия живот, реалната гражданска демокрация, иновациите и корпоративната социална отговорност в бизнес организациите. За него имат значение също и темите за благотворителността, опазването на биоразнообразието и противопоставяне на вредните ефекти на консуматорската култура, търговията с влияние, корупцията и дискриминацията в обществените отношения.
Сред темите, по които д-р Пламен Димитров е готов да сподели опита си, намираме онези, засягащи възможностите за прецизна автодиагностика и рефлексия на лидерите и професионалистите в управлението, в това число и в областта на човешките ресурси.
Освен това специалистът ще открои огромната роля, която биха могли да играят HR мениджърите и HR специалистите в развитието на мениджмънта, работните екипи, организациите като социално-икономически човешки общности, както и в изграждането и поддържането на конструктивна и устойчива организационна култура. Според вижданията му в България все още изоставаме в това направление, а има богат международен опит и добри практики, които могат да бъдат споделени и внедрени.
Първия експертен материал от д-р Пламен Димитров ще може да намерите в HR Manager на 4 април, когато отбелязваме професионалния празник на психолозите в България.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Какви ще са предизвикателствата пред IT подбора в близките години? Как предпочитанията на клиентите влияят на методите на обучение на персонала? BTL Industries с номинация в категория “Инвеститор в знанието”...