Трудностите, свързани с икономическата ситуация, с прехода към цифрови технологии и устойчиво развитие, пораждат все по-голяма необходимост от обучение на мениджъри. Според Масимо Сабатини, генерален директор на Fondirigenti, въвеждането и насърчаването на млади мениджъри в компаниите и подпомагането на опитните директори в условията на икономическа нестабилност, са два въпроса, на които трябва да се обърне внимание.
Здравейте, г-н Сабатини! Какви са уменията, които един мениджър трябва да притежава в тази сложна фаза, за да помогне на компанията да се изправи на крака?
Здравейте! Големите трансформации в настоящия икономически контекст, характеризиращи се, от една страна, с нарастваща несигурност и нестабилност, а от друга – с иновации в цифров и устойчив смисъл, изискват непрекъснато обновяване на уменията на мениджърите. Защото именно тези фигури са основните „актьори“ на промяната, особено в този труден момент.
Затова трябва да се обърне внимание, особено при много млади или по-възрастни служители, на уменията, които трябва да се възпитат или актуализират. Целта е да се преодолеят предизвикателствата на иновациите по отношение на кризисните явления, които могат циклично да поставят предприятията в затруднение.
Какво се вижда от вашето наблюдение по отношение на формирането на управленската структура в Италия?
Ако разгледаме данните на Fondirigenti, обучението на млади мениджъри изглежда е проблем, който засяга предимно големите дружества. Все още са много малко малките и средни предприятия, които използват непрекъснато обучение за развитие на своите млади мениджъри.
В същото време много малко предприятия посочват управлението на кризисни явления и корпоративното преструктуриране като цели на обучението на мениджъри.
Това все повече се използва като фактор, стимулиращ иновациите, но въпреки това твърде малко остават компаниите, които го използват като инструмент за подкрепа в ситуации на корпоративни затруднения.
Данните показват още, че през последните години едва всяко четвърто предприятие е изпратило на обучение мениджъри под 44 години, като тенденцията е силно изразена в големите предприятия (69%), средна при средните предприятия (25%) и много ниска в малките предприятия (6%).
Едва в два региона в Италия – Ломбардия и Лацио, работят над 70% от младите мениджъри на обучение, докато в южните региони не достигат 3% от общия брой.
Какво влияние може да има обучението за формирането на управленска структура?
В бъдеще уменията ще играят все по-решаваща роля и обучението ще има все по-голямо значение. Чрез известията и стратегическите инициативи, които популяризираме заедно с асоциациите Confindustria и Federmanager, се стремим да засилим ролята си на активна експериментална лаборатория по отношение на предстоящата работа.
Предприятията все повече разбират значението на тези инструменти, в действителност търсенето на обучение отчита силен ръст през последния период.
Последните известия на Fondirigenti също регистрираха високи резултати по отношение на стимулирането на участието, както на нови членове, така и на компании, които преди това по-рядко са използвали финансирането на Фонда.
Колко важни са младите хора за растежа на предприятията?
Привличането на млади таланти в предприятията е от решаващо значение за поддържане на иновациите, поради което Фондът е особено ангажиран с тази мисия, като предлага специални инициативи и ресурси. Например програми, предназначени за млади таланти, които да предадат висококвалифицирани умения по ключови въпроси, свързани с иновациите, или различни награди.
Във време на големи трансформации и трудни международно напрежение настоящата фаза, въпреки елементите на несигурност, може да представлява голяма възможност за компаниите. Необходимо е обаче да се определят ефективни инструменти, които да съпътстват мениджърите в този преход.