Груповият лидерски коучинг, известен още като „партньорски коучинг“, е съвместен и задълбочен процес, насочен към подобряване на лидерските способности на целия мениджърски състав.
Независимо дали става дума за виртуални или лични групови срещи, въпросният лидерски коучинг се характеризира с дейности, дискусии и упражнения, които помагат да се определят правилните лидерски поведения, както и индивидуалните силни и слаби страни за отговорностите на груповия лидер сред членовете.
Висшето ръководство обикновено организира групов лидерски коучинг за мениджърите по продажбите най-вече за да подобри техните отговорности и резултати
Посредством коучинг сесиите ръководителите идентифицират предизвикателства, като например:
- разпространението на нездравословна вътрешна конкуренция;
- проблеми с микроуправлението;;
- лоша екипна динамика;
- променящи се пазарни тенденции;
- очевидни слабости в лидерството, които не се споменават поради страх от репресии.
Как треньорът може да направи груповия лидерски коучинг по-продуктивен?
Има няколко начина, по които груповият треньор може да направи груповия лидерски коучинг по-продуктивен, и те са:
1. Поставяне на ясни очаквания и основни правила
Ако сте ръководител, най-напред трябва да установите лидерските взаимоотношения в груповата комуникация, свързаните с процеса дейности на екипа, както и поверителността. Обяснете, че групата има само един официален лидер и конкретни насоки за участие, като по този начин се гарантира здравословна среда.
2. „Разчупване на леда“ чрез дейности за сплотяване на екипа
Помогнете на участниците да се опознаят и да изградят връзка помежду си. Така ще се насърчи доверието и сътрудничеството сред членовете на екипа. Положителният климат обикновено води до по-добри резултати от коучинга.
3. Насърчаване на активното слушане и емпатията
Насърчавайте участниците да се изслушват внимателно един друг и да предлагат подкрепяща обратна връзка. Не толерирайте враждебността и опитите за осъждане на чуждото мислене и идеи.
4. Съсредоточаване върху ясни цели и задачи
-
Съгласуване на индивидуалните цели с груповите цели
Помогнете на участниците да разберат как техните индивидуални цели допринасят за общия успех на групата.
-
Поставяне на SMART цели
Уверете се, че целите са конкретни, измерими, постижими, релевантни и обвързани със срокове, за да осигурите ясна пътна карта за напредъка.
-
Проследяване на напредъка и отбелязване на важните моменти
Редовно следете индивидуалния и груповия напредък и отбелязвайте постиженията, за да поддържате мотивацията и ангажираността.
Какви разнообразни стратегии за групов лидерски коучинг можете да прилагате?
Можете да смесвате индивидуални и групови дейности, като например, да балансирате дискусиите в цялата група с по-малки сесии за почивка и индивидуални проверки. По този начин ще задоволите различните стилове на учене и нужди.
Освен това можете да включите различни ролеви игри и симулации, като създадете реалистични сценарии. Така участниците ще имат възможност да упражняват умения и да получават обратна връзка в безопасна среда.
Друга стратегия, която бихте могли да използвате, е разказване на истории и казуси. Не подценявайте споделянето на подходящи истории и примери, защото те могат да илюстрират ключови концепции и да вдъхновят участниците.
Що се отнася до насърчаването на активното участие и ангажираност, бихте могли да приложите и няколко утвърдени метода, като:
-
въпроси с отворен отговор
Насърчавайте критичното мислене и по-задълбоченото проучване, като задавате въпроси, които предразполагат дълъг отговор, а не такъв с „да“ или „не“.
-
внедряване на технологии и онлайн инструменти
Използвайте онлайн платформи, приложения за анкетиране и други цифрови инструменти, за да поддържате ангажираността и активното участие на участниците.
-
делегиране на задачи и отговорности
Овластете участниците, като им възложите роли и отговорности в групата, за да насърчите поемането на отговорност и лидерството.
Навременната и приложима обратна връзка играе водеща роля в груповия лидерски коучинг
Затова се стремете да предлагате конструктивна обратна връзка, като се фокусирате върху конкретни поведения и действия. Предоставяйте и предложения за положително и окуражаващо подобрение за всеки член на групата.
Освен това отбелязвайте индивидуалните и груповите постижения, за да затвърдите положителното поведение и да поддържате мотивацията.
Постоянната подкрепа от страна на ръководителя е от изключително значение. Затова осигурете на участниците допълнителни ресурси и подкрепа извън коучинг сесиите, за да им помогнете да поддържат напредъка си за всеки член на екипа.