С края на календарната 2023 г. идва и времето за равносметката за събитията, случили се по света. Как се промени традиционният модел на управление в HR сектора през този период, е един от основните въпроси.
По въпросите, свързани с ролята на HR експертите в създаването на ролята на стратегическа стойност на организациите, както и какво още предстои да бъде създадено или подобрено от HR отдела, за да се повиши стратегическата стойност на организациите, разговаряме с Мария Стоева – Директор „Продажби и Бизнес развитие“ в Manpower България и Директор за България на Assert International.
Здравейте, г-жо Стоева! Кои бяха приоритетите за HR сектора през 2023 г. и как те повлияха на модела на управление?
Здравейте! През 2023 г. като приоритети за HR сектора излязоха стратегически важни аспекти, които не бяха нови за практиците.
По-специално, наблюдавам ясно изместване от традиционните акценти – подбор, обучение, администриране на работещи и компенсации – към по-стратегически важни теми като развитие на хора и изграждане на умения, устойчиви практики за по-работеща и приета култура на компанията, припознаване на ценностите на организацията като най-работещ начин за ефективно приобщаване на хора.
Изграждането на талантите стана основен приоритет, като HR функцията се ангажира да го постигне по иновативни и вдъхновяващи начини, все по-често излизайки от рамките на стандартните програми за развитие на хора. Доказателство е това, че през 2023 г. нито един от нашите партньори не се обърна към нас за програма за развитие от типа „7 техники за ефективно управление на времето“, „5 начина за добра междуекипна комуникация“. Все повече организации осъзнават, че преди всичко е важно да работят върху нагласите на хората си, а едва след това идва възможността за научаване и внедряване на конкретни практики и стъпки.
За редица организации грижата за менталното, емоционалното и физическото благополучие на хората също се превърна в основен приоритет.
Ако допреди време осигуряването на карта за спорт, например, беше възприето като достатъчно действие по темата, то сега се търсят много по-задълбочени практики за грижа, включително такива, свързани с ежедневните навици и ритуали на даден човек. Работата с коучинг подходи по темата е все по-припозната – как реагирам на дадено събитие, а не какво е то и защо не ми харесва.
Следващата ключова тема е тази за разнообразието и приобщаването на хора с различни интереси, националности, мнения и желания в съществуващ екип. Все по-често това е ключов приоритет на HR екипите и бизнес лидерите, и ако за много организации доскоро той беше теоретичен, то сега вече е на дневен ред в тяхната ежедневна практика.
Преди всичко обаче мога да откроя тема, която обичайно остава „скрита“ от светлината на прожекторите, а това е способността на екипа и компанията да се адаптират към бързо променящата се работна среда. HR хората търсят и често успешно намират все повече инструменти и начини да повлияят на екипа на компанията именно в тази посока.
Каква беше ролята на HR експертите в създаването на ролята на стратегическа стойност на организациите?
HR експертите имат решаващата роля в промяната на HR функцията към стратегически важна за организациите. В предишни години практиците по управление на хора често се ангажираха главно с административни задачи и оперативна HR дейност. Но осъзнаването, че HR функцията може да допринесе активно за стратегическото развитие на организацията – както хоризонтално, така и вертикално, промени образа на професията.
Преходът от „личен състав“ към „човешки ресурси“, а след това и към „хора и култура“ се случваше плавно през последните години и по всичко изглежда, ще продължи да се засилва.
HR хората станаха ключови партньори и консултанти, активно ангажирани в участието на хората във всички аспекти на организацията.
Няколко от нашите проучвания през 2023 година – „Очакванията на младите таланти към работодателите“ и „HR Screening” – потвърждават тази насока на развитие на HR като функция. От една страна, младите хора очакват от техните бъдещи лидери, в това число и HR специалистите, да се вслушват в техните мнения и предложения. А от друга страна, практиците в сферата споделят, че са основно ангажирани с развитието на колегите си като експерти, професионалисти и по-конкретно с изграждането на благоприятна среда за това.
Какво още предстои да бъде създадено или подобрено от HR отдела, за да се повиши стратегическата стойност на организациите?
За да продължи да се повишава стратегическата стойност на организациите, на първо място е важно да се промени, например, практиката в някои компании ръководители на екипи да се свързват с HR отдела само за наемане на нови служители и администрирането им – така сякаш „поръчват“ материали.
Вместо това, HR-a следва да бъде активен партньор, който ангажират съществуващите таланти в компанията, в т.ч. лидерите й, и развива устойчиви практики за прилагането на ценностите на организацията в поведенията и ритуалите на хората в нея. За успешно управление и развитие на хората е необходимо холистично разбиране и индивидуален подход, който да отговаря на ценностите и мисията на организациите, а така да изпълнява и нейните цели.
През 2023 г. акцент беше поставен на обучението на служители. През следващата година в световен мащаб кой HR аспект предстои да се приоритизира?
След интензивния фокус върху обучението и развитието на хора, следващите аспекти, които ще бъдат приоритет, са разнообразието и приобщаването в организациите, както и внедряването на гъвкави и индивидуални модели на работа, с фокус индивидът.
Светът се променя бързо, и HR общността трябва да отговори на нуждите на работещите за по-голяма адаптивност в работата и нови начини за съвместна колаборация.
Това включва и усилено развитие на уменията за виртуално управление, подкрепа за работа от където и да е, с хора от различни поколения, националности и опит и т.н.
Как този приоритет би повлиял на бизнес обстановката в България?
Ефективното въвеждане на гъвкави модели за работа с фокус върху развитието на всеки човек и насърчаването на иновации в HR би имало положителен ефект върху бизнес обстановката в страната. Това би помогнало за увеличаване на производителността на труда и би стимулирало икономическия растеж.
Организациите, които са гъвкави и иновативни, са по-способни да се адаптират към промените на пазара и да се конкурират успешно както на национално, така и на международно ниво.
Този приоритет от една страна би насърчил устойчивостта и растежа на работодателите в страната, от друга – би спомогнал за развитието на талантите и тяхното задържане на местно ниво, което непременно ще се отрази на качеството.
Съвсем скоро случихме друго проучване, което касае инвестициите в България. Резултатите от него показват, че според работодателите най-добрите професионалисти на пазара на труда в България са от финансови, технологични и маркетинг сфери. Именно това са експертите, които положиха основите на гъвкавите модели за дейност и изграждането на иновации на национално и международно ниво.
ВИЗИТКА
Мария Стоева е Директор „Продажби и Бизнес развитие“ в Manpower България и Директор за България на Assert International. Тя ръководи направление „Продажби и Бизнес развитие“ на ManpowerGroup България, а редом с това е ангажирана пряко и с функциите „HR проучвания“ и „Развитие на хора“ в организацията. Като част от водеща компания за решения в областта на човешките ресурси, както по света, така и у нас, Мария и екипът й имат възможност да виждат пазара на труда от птичи поглед, да оценяват и развиват стотици организации и хиляди таланти всяка година. Следят и изучават активно тенденциите в HR света, работейки с компании от всички индустрии, размери и региони в страната.