-
Научава се, често по труден, болезнен начин, и се старае да използва езика и комуникацията си вещо и отговорно, за да даде на хората около себе си индикация какво се случва вътре в него самия.
Какво мисли, чувства, преживява? Какви идеи и предложения има? Как да ги предаде най-точно, ясно и разбираемо? И никога не обвинява другите, че не са го разбрали правилно, след като не си е направил труда да се научи на споделя така, че да постига взаимно разбиране.
-
Приема, че не знае веднага и без оценъчна нагласа как се чувстват другите и си прави труда да разпита, без да подпитва, за да постигне по-задълбочено вникване в техните истински потребности, желания и намерения.
Виждали сте такива HR-и, които не пестят време от разговорите със служителите и работниците в компанията, често с химикал и бележник под ръка, за да не пропуснат и най-малкия детайл от споделяното с тях.
-
Наясно е, че е невъзможно да бъде приятел с всички.
Опитите да се угоди на всички в крайна сметка води до обида на мнозина; така че понякога разочарова откровено и решително, за да спести на познатите си болката от прекомерното умилостивяване и риска за фамилиарничене или сервилност.
-
Чувства се по-безгрижен дали ще го сметнат за странен, откачен, ексцентричен и дори в някои области „перверзен“.
Нито един от тези термини вече не го плаши – отнесен към него или околните. Общественото мнение, стереотипите и предразсъдъците имат за него все по-малко значение, защото е виждал достатъчно от повърхностния и рефлексния морализъм на тълпата в корпоративния смисъл на думата. Работата е част от терена на нашия единствен живот. И право на всеки е да бъде и странен, и уникален, и различен от останалите, където и както може да бъде. Толерантността към многообразието и различността е също част от емоционалната зрелост.
-
Взима собствената си скука, отегчението си като насоки за действие.
Всеки друг може да обяви нещо за брилянтен бизнес проект или велика фирмена стратегия за развитие на персонала. Емоционално зрелия HR спокойно може да ги хвърли настрана защото вижда, че не струват и парите за хартията, на която са публикувани. И смело да замълчи, да тръгне срещу течението или да напусне хора на комформизма.
-
Приема с разбиране, че по-голямата част от това, което е всеки от нас, е оформено от сравнително малки събития, които са се развили преди да сме навършили десет.
Ние сме като патетата, които определено са формирани от всичко, което са видели в живота си, веднага след като са се излюпили от черупките си. Емоционално зрелият човек отива, намира си и се вижда редовно с психотерапевт. Непрекъснато работи със себе си и не проектира невротично собствените си проблеми и неразрешени конфликти върху околните.
-
Забелязва и отчита моделите на поведение у себе си и у другите.
И осъзнава, че не е нужно да продължава да се опитва да впечатлява по-високопоставените, авторитетите. Или да се опитва да ангажира хора, които са под влиянието на някой друг. Наясно е, че много от отношенията в човешките групи, организации и общности са дисфукционални, невротични и ирационални.
-
Позволява си да размисли, да си даде повече време за рефлексия между усещането за нещо и порива да му реагира, да действа спрямо него.
Може дори понякога просто да наблюдава чувството, да обмисля задълбочено и да не прави нищо. Знае, че първичната импулсивна реакция често не е най-правилната.
-
Може внимателно да изслушва.
Вече не бърза да прекъсне другия, за да каже: „Това ми напомня за нещо…“, точно когато другият човек започне да споделя своята история. Гледа другите по-топло в очите и казва: „Продължи, разкажи ми повече, това звучи толкова интересно.“
Очаквайте продължение…
ЗА АВТОРА
Д-р Пламен Димитров, RODC (международно регистриран консултант по организационно развитие) е психолог, екзистенциален терапевт и организационен консултант с 40-годишен опит в областта на диагностиката и развитието на екипи, лидери и организации. Той осъществява в България и региона интегрираните програми за психологическа подкрепа и грижи за психичното здраве на служителите (EAP, Employee Assistance Programs) на глобалния лидер в тази област – ComPsych.com.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Как въвеждането на технологиите в HR сектора повлияват на подбора на персонал? Експертът Тодор Терзиев е новият ни автор в HR Manager Как и защо прегарят HR-те? (Трета част)