През лятото на 2024 година се очаква за първи път в България да се проведе HR събитие, вдъхновено от движението DisruptHR, популярно в редица западноевропейски страни. Фокус темата на първото издание е „HR-ът е мъртъв, да живее HR-ът!“, а датата – 20 юни.
Повече за идеята именно това събитие да стъпи в България и за ползите от неговото присъствие ни разказват негови организатори са Мария Стоева и Десислава Василева.
Здравейте, дами! Какво ви вдъхнови да доведете движението DisruptHR до нашата страна? Каква беше основната идея зад решението ви да се ангажирате с тази инициатива?
Мария Стоева: Здравейте! В търсенето на нови идеи и перспективи в областта на управлението на хора, неочаквано попаднахме на DisruptHR. Беше изненадващо за нас да видим, че това движение вече е утвърдено в региона, със събития в различни градове като Белград, Букурещ, Скопие, Атина и други.
Решихме, че е време да премахнем този „случаен пропуск“ и да внесем енергията на DisruptHR и в нашата среда. И речено-сторено – за първото събитие вече тече трескава подготовка. Датата е 20-и юни, а за силен старт избрахме и фокус тема “HR-ът е мъртъв, да живее HR-ът” като провокация да започнем да мислим и говорим за работата с хора по нов начин.
Десислава Василева: Здравейте и от мен! Именно в духа на движението е и темата на първото ни събитие. Искаме да извадим HR темата от стандартните бизнес форуми и кръгове и да поканим широк спектър от хора, които да мислят и да говорят за работата си по нов начин. Всеки от нас всъщност работи с хора, а да капсуловаме темата единствено в HR функцията е наивно и ограничаващо. Затова и слогънът на движението е – The rebellious future of HR.
Каква е същността на DisruptHR и как тя се вписва в родната бизнес култура?
Д. В.: В едно изречение същността на Disrupt може да бъде обобщена по следния начин: Научи ме на нещо, но го направи бързо. Тоест, вместо стандартните лекционни формати, всеки лектор получава своите само 5 минути слава. Вместо слайдове, обилно напоени с информация, залагаме на визуално стимулиращи презентации, като всеки слайд се сменя автоматично на всеки 15 секунди.
На сцената има място само за идеи, вдъхновение и информация, без реклами, промо съобщения, демо на продукти или други варианти на sales pitches. Така чрез кратки, точни и ясни послания Disrupt дава трибуна на лектори в над 40 държави да енергизират, споделят и овластяват лидерите на новото време.
М. С.: От наша перспектива, именно един такъв нестандартен формат е това, което липсва към момента в събитийната програма на София. Вместо целодневно – вечерно, с микс от добре познати имена и нови такива, които да внесат нова перспектива със себе си. Или с други думи – даваме поле на темите за работа с хора, култура и технологии в нов, енергизиращ и зареждащ начин.
Какво ви кара да вярвате, че е необходимо да се мисли за работата с хора по нов и иновативен начин?
М. С.: Като всеки друг аспект на бизнеса, HR-ът не остава незасегнат от големите тенденции, които преструктурират и преформатират цели индустрии.
Технологии, нови поколения на работното място, глобално достъпни възможности за реализация, динамика на пазарите, намаляващ обхват на задържане на вниманието са само част от трендовете, които силно променят нуждите на бизнеса, очакванията на хората и съответно следва да променят и практиките в споделянето.
И като във всеки друг аспект на живота, и тук не най-силният, а най-адаптивният е този, който ще победи. Затова е важно както големите компании с установени традиции и дългогодишни стратегии, така и малкият бизнес, който работи по HR темите между другото, да преосмисли подходите си и да се адаптира – по възможност съвсем бързо.
Каква роля играят различните перспективи и идеи в процеса на преобразяване на HR практиките и управленските модели?
Д. В.: Инованитеното мислене и като цяло най-успешните бизнес стратегии са резултат от прилагането на добри практики от други сфери. Или иначе казано – не е нужно винаги да “откриваме топлата вода” наново. Важното е да открием новия ъгъл, новото приложение на добре работещ модел, който е доказал ефективността си на друго място.
Геймификацията е добър пример за подобен подход, който идва от развитието на игри за забавление и междувременно намира приложение в най-различни сфери – от обучения, през ангажиране на клиенти до управление на финансови инструменти.
Затова да имаме досег до различни перспективи е в основата на това да отваряме прозореца на знанието и критичното си мислене.
Тук DisruptHR залага именно на това – да предоставя трибуна на хора от всякакви индустрии и с разнопосочен опит да говорят за работата с хора, култура и технологии. Това може да са педагози, хора от публичния сектор, артисти, бизнес лидери, студенти и т.н. Важното е да бъде разказана история, която може дори на пръв поглед да не е пряко свързана с HR темата, но да бъде направен завоя и да се изгради моста към идеята как това познание и опитност дават решение за HR предизвикателствата на нашето време.
Какви са някои от най-вълнуващите и иновативни идеи или подходи, които сте видели да се разглеждат в рамките на DisruptHR по света?
М. С.: За последните 11 години и над 40 държави, от трибуната на DisruptHR по света са коментирани изключително широк спектър от теми. Общият брой кратки лекции, които могат да бъдат намерени на платформата, е над 7000. Затова е и сложно да посочим най-вълнуващите. Това винаги зависи и от това какво ни вълнува.
Но добри примери за иновативни подходи, начини на мислене и възприятие на стандартните HR теми е, например, прочита на Steve Rio, основател на Nature of Work and Briteweb, който говори за културата като силово поле, или поле на привличане (force field). С това той разчупва разбирането, че културата е нещо, което може да се “добави” към една организация.
Или презентацията на Amanda Ono, Chief Human Resource Officer/Kroll, която поставя въпроса какъв е правилният баланс между Конфликт и Комфорт на работното място, така че редовно да напускаме зоната си на комфорт, за да продължаваме да растем, но да можем да сме продуктивни и удовлетворени същевременно.
Такъв тип споделяния търсим и за първото събитие DisruptHR Sofia vol.1 – “HR-ът е мъртъв, да живее HR-ът”.
Каним всеки, които припознава себе си в духа на The rebellious future of HR и чувства, че гледната му точка и опит могат да помогнат на други да погледнат темата за работа с хора под нов ъгъл, да даде своето предложение за 5 минутна презентация тук.