Европейската комисия разработва законодателно предложение, което има за цел да премахне неплатените стажове и по този начин да ограничи експлоатацията на младежкия труд.
Обезщетението при стажове трябва да съответства на минималната заплата в държавата-членка, в която е активиран стажът
Предложението за премахване на неплатените стажове в държавите членки идва от Европейската комисия, след като през юни миналата година Европейският парламент гласува решение, което гласи, че неплатените стажове представляват експлоатация на млади хора и нарушаване на техните права.
Какво включва предложението на Европейската комисия?
За да влезе в сила, предложението трябва да бъде одобрено преди новите европейски избори през юни. То предвижда:
- заплаха от присъда за работодателя в случай на установяване на експлоатация на високоспециализирани работници;
- забрана на каквато и да е форма на дискриминация и подтикване към достъпност на стажовете;
- ясно формулирани правила, насочени към подобряване и улесняване на навлизането на младите хора на пазара на труда.
Предприемачите, които предоставят платени стажове, могат да се възползват от специални стимули. По този начин се цели да бъдат възнаградени работодателите, които заплащат труда на младите си служители. Освен това мерките ще се разглеждат и от гледна точка на намаляването на „изтичането на мозъци“.
Решението за минималния размер на възнаграждението при стажове ще зависи от решението във всяка отделна европейска страна
Продължителността на стажовете не трябва да бъде не по-малко от месец и не повече от шест месеца. Подновяването на стажантската програма може да бъде разрешено в рамките на определени условия, за да се предотврати стажът да доведе до дългосрочна систематична експлоатация.
Важно е да се уточни, че предложението, ако бъде прието, ще стане директива, а не регламент. Това означава, че държавите ще могат да решат кога да го приложат в законодателствата си.
Неплатените стажове увеличават социалните неравенства. Според данни на Евробарометър в Европейския съюз около 78% от младите хора са провели поне един стаж в корпоративна среда, а за 19% от тях това е първият трудов опит. Информацията сочи още, че половината от тях са получавали недостатъчна заплата, за да живеят.
Както изглежда, много работодатели са се възползвали от липсата на опит на младежите. Нещо повече – 45% от стажантите в Европейският съюз не са получили никакво възнаграждение за труда си.
Според данни на Европейския младежки форум средният разход на един стажант е около 1028 евро
В това са включени сметки за наем, транспорт и храна. 70% от участниците в проучването посочват, че не могат да поемат тези разходи само от спестяванията си, без да получават заплата за повече от три месеца.
В страни като Италия вече се налага административна глоба на работодател, който не изплаща възнаграждение на стажант
В страната съществуват два вида стажове: учебни и неучебни. Първите служат за обучение на млади хора след завършване на средно или висше образование им, интегрират знанията им с трудов опит и осигуряват компенсация.
Неучебните стажове са на доброволна основа и не задължават изплащането на възнаграждение.
В Закона за приходите още през 2022 г. е направено важно нововъведение – при установяване на неадекватно обезщетение на стажант или липса на такова на работодателя се налага административна глоба от 1000 до 6000 евро.
Важно е да уточним, че като адекватно се определя възнаграждение, което позволява да се покрият поне основните разходи за наем, транспорт и храна. То може да варира в различните страни и области.