Когато започвате нова работа или заемате нова позиция в кариерата си, случвало ли ви се е и на вас да се съмнявате в способността/компетентността си да се справяте с ролята си? Именно това са симптомите на синдрома на самозванеца, от който страдат цели 60% от работещите в Обединеното кралство.
Последното проучване на Solopress установи, че 22% от работещите в Манчестър страдат от синдрома на самозванеца
Данните от изследването се базират на данните за обема на търсенията в Google по ключове думи, свързани с темата за синдрома на самозванеца. Така става ясно, че за един месец 15% от живеещите в Лийдс, 13% от тези в Бирмингам и 13% от Лондон търсят информация, свързана с характерни симптоми, причини и лечение.
Шантал Готие, старши преподавател по психология в Уестминстърския университет, изказва предположението, че „най-разнообразните и мултикултурни градове изглежда създават почва за развитието на синдрома на самозванеца“. Тя коментира още:
„Един от факторите, които допринасят за проявата на синдрома, е сложното взаимодействие между местните демографски и социално-икономически условия. За градовете, в които по-често се среща синдромът на самозванеца, е характерно присъствието на повече жени в работната сила.“
Синдромът на самозванеца не се ограничава само до професионалната сфера. Студентите също се оказват доста податливи на неговото въздействие, особено тези, които идват от по-малки градове на страната или от други страни.
Интересно е, че при представители от сферата на тежката промишленост, синдромът на самозванеца се проявява в най-малка степен. Въпросното наблюдение дава основание за твърдението, че синдромът на самозванеца може да е по-рядко срещан в производствените и логистичните сектори, където работниците могат да видят физическия резултат от усилията си, за разлика от работата в офис, където резултатите често са по-абстрактни.
За да дадете възможност на себе си, както и на служителите си, да бъдат най-доброто от себе си на работното място, е изключително важно да преодолеете синдрома на самозванеца
Това може да се случи по следния начин:
-
Разпознайте правилно и навреме синдрома на самозванеца
Това ще ви помогне да идентифицирате капаните на негативното мислене. След като осъзнаете, че синдромът на самозванеца ви е накарал да заседнете в неподходящ цикъл от мисли, можете да използвате техниките на когнитивно-поведенческата терапия, за да се справите с тези негативни мисли и да промените настроението си.
-
Научете се да искате подкрепа в трудни моменти
Да поискаш подкрепа всъщност е признак на сила, а не на слабост. Затова спрете да мълчите и потърсете подкрепа възможно най-скоро, за да избегнете натрупването на работа и тревоги.
-
Обърнете внимание на силните си страни и гледайте на живота от положителната му страна
Напомняйте си за успехите и победите. Направете си списък с постиженията, с хубавите преживявания и ценните запознанства и го прочитайте, колкото пъти е необходимо, когато се появи синдромът на самозванеца.
-
Съсредоточете се върху самоутвърждаването си като специалист, който не чака да чуе чуждото мнение
Когато похвалите от другите не идват, може да е време да се обърнете към себе си за малко насърчение. Поставяйте си реалистични цели, които действително представляват предизвикателство за вас, и се възнаграждавайте за постигнатите резултати.
-
Старайте се да не пренебрегвате труда и усилията си, когато говорите за себе си
Никой не е съвършен и, дори да сте допуснали грешки в работата си, това съвсем не означава провал. Опитайте се да възприемате учебния опит като растеж, а не като недостатък или дефицит на умения.
Как HR мениджърът може да помогне на служител, който страда от синдрома на самозванеца?
-
Създайте психологическа сигурност на работното място
Запомнете, че служителите са по-склонни да разкрият своите проблеми в пространство, предлагащо обгрижваща среда. Насърчавайте разговорите на всички нива – хората, които се борят със синдрома на самозванеца, ще имат голяма полза от социалното взаимодействие.
-
Насърчавайте здравословния баланс между професионалния и личния живот
Работата е важна част от живота на много хора, но тя винаги трябва да бъде балансирана с нуждата от почивка и релаксация. Чувството за неадекватност, породено от синдрома на самозванеца, може да доведе до порочен кръг, в който хората се претоварват, пропускат почивката и в същото време продължават да се борят за резултати.
-
Празнувайте успехите заедно и избягвайте обвиненията
Създайте среда, която насърчава растежа и планирането на приемствеността. Не обвинявайте и не наказвайте хората, когато допускат грешки, а се опитайте да приложите методи за повишаването на мотивацията им.
-
Приложете практики за наставничество и специални коучинг програми
Индивидуалните напътствия от по-опитни колеги могат да помогнат на новите служители да се чувстват подкрепени.
-
Опитайте се да разпознаете първи синдрома на самозванеца
Наблюдавайте колегите, които изглежда изпитват затруднения или показват признаци на тревожност. Търсете предупредителни знаци, като например отдръпване от екипа, проблеми в комуникацията, склонност към преумора или обичайно отлагане. Разпознаването на тези симптоми може да се окаже първата и решаваща стъпка към предлагане на подкрепа и решаване на проблема.