50% от представителите на поколението Z в Италия живеят са във финансово затруднение и буквално живеят “месец за месец”. Забелязва се все по-голямо притеснение от тяхна страна за нарастващите разходи за живот.
Неотдавнашно проучване на Deloitte разкрива несигурността на по-младите поколения в Италия
Икономическите и екологичните притеснения са начело на списъка. Последното издание на „Глобалното проучване на Deloitte за поколенията Z и милениумите“ изследва тревогите и стремежите на младите хора по света. В него участват над 22 хил. души в 44 държави, включително над 800 млади италианци.
Според резултатите от проучването разходите за живот са основното притеснение както за милениумите, така и за поколението Z.
46% от милениумите и 38% от поколението Z в Италия са загрижени за нарастващите разходи за живот. В световен мащаб тези проценти са малко по-ниски – съответно 42% за милениумите и 35% за поколението Z.
Притеснителен за по-младите хора е и въпросът за изменението на климата
Той е определен като приоритет, на който трябва да се обърне внимание, от 37% от италианските милениуми и 34% от поколението Z. Загрижеността за околната среда достига значително по-високи нива в Италия в сравнение със средното за света.
63% от поколението Z и 64% от милениумите заявяват, че са загрижени за екологичното състояние на планетата.
Проучването разкрива и икономическата несигурност, в която живеят по-младите поколения
47% от милениумите и 50% от италианците от поколението Z живеят от заплата до заплата, а страховете им са, че няма да могат да свържат двата края.
73% от италианските милениуми и 71% от италианските представители на поколението Z вярват, че ще бъде по-трудно или дори невъзможно да си купят жилище, защото не могат да се справят с икономическата нестабилност. Някои от тях дори имат втора работа.
Създаването на семейство също е предизвикателство за 71% от милениумите и 63% от поколението Z в Италия – проценти, които са доста над средните за света
В допълнение към икономическите и екологичните проблеми, респондентите повдигат и други въпроси. Безработицата например тревожи 26% от италианските милениумите и 29% от поколението Z, което ги поставя на трето място в тази конкретна класация.
Други проблеми, които се очертават в проучването, са недостигът на ресурси, неравенството и дискриминацията, икономическата стагнация и нарастващото социално неравенство.
Проучването установи също, че опасенията за икономическото бъдеще и благосъстоянието на семействата оказват голямо влияние върху психичното здраве на младите хора. 41% от милениумите и 38% от поколението Z се тревожат за благосъстоянието на семействата си.
Приятелите и семейството са по-важни от кариерата за младите италианци
71% от представителите на милениумите и 68% от представителите на поколението Z казват, че отдават голямо значение на времето извън работа.
Ето защо не е изненадващо, че мнозинството от милениумите (79%) и поколението Z (80%) биха напуснали работата си, ако им се наложи да се върнат в офиса на пълен работен ден.
Когато са запитани за идеалния си режим на работа, 27% от милениумите и 24% от поколението Z отговарят, че биха искали да могат сами да избират дали да работят дистанционно или в офиса.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Какво очаква трудовия свят през 2024 година – първи прогнози 40% от ръководителите в страната са жени Пловдив и Перник са шампионите по трудова миграция