Задавали ли сте си някога въпроса дали има детайли от процеса по подбор, на които като HR специалисти не обръщате внимание, докато един ден не застанете от другата страна? Като например, как точно поведението, мотивацията и характера на специалиста могат да повлияят на процеса по подбор, а и на работата в компанията оттам нататък?
Това, разбира се, са само част от въпросите, които засягаме в разговора ни с Радослав Цветков – HR експерт, оказващ се „от другата страна на барикадата“, в ролята на търсещ работа. А как ли този опит ще се отрази на професионалното израстване на такъв специалист?
Здравейте, г-н Цветков! В позицията ви на търсещ работа с коя действителност от пазара на труда не очаквахте да се сблъскате?
Здравейте! Благодаря за възможността да споделя своя опит с процеса по търсене на работа, особено с тези, които предлагат такива възможности.
Повече от десет години се занимавам с подбор на персонал и съм предлагал разнообразни възможности за работа на кандидатите. Днес, в ролята на търсещ работа, се сблъсках с няколко неща, които ме изненадаха.
Например, когато кандидатствам за позиция, която напълно отговаря на изискванията в обявата, получавам обратна връзка (ако има такава), че търсят човек с по-малко опит, защото позицията е за младши специалист. В същото време, в обявата е посочено, че се търси опит от 3 до 5 години, което, според мен, не съответства на „начално ниво“. Това създава объркване.
Друго нещо, което ми прави впечатление, е че публикуваните възнаграждения (за тези компании, които ги споделят) често са почти идентични за сходни позиции в различни организации. Това ми дава основание да мисля, че компаниите се ориентират към наемане на хора, на които могат да плащат по-малко, като се фокусират повече върху съгласие с техните условия, отколкото върху действителните нужди на компанията.
Възможно ли е примерите, на които сте станали свидетел, да стоят в основата на проблема с трудното намиране на подходящи таланти?
Проблемът с трудното намиране на таланти е комплексен. Това според мен е породено от няколко основни причини, които ще разгледам през моята призма на търсещ работа.
Едно от ключовите разминавания идва от разликата между това, което се предлага, и очакванията на кандидатите. Често в обявите се публикува информация, която не отговаря напълно на реалността, това продължава и по време на интервюто, с цел да се привлекат повече качествени кандидати. Това води до разочарование и за двете страни – както за кандидатите, така и за работодателите.
Друга причина е, че HR специалистите често се фокусират върху точно определени отворени позиции и не проявяват гъвкавост да разгледат други възможности или потенциала на кандидатите, които не отговарят напълно на изискванията. Все пак, всичко е много индивидуално и зависи от човека, който води процеса по подбора.
Понякога вместо да слушат активно какво казва кандидатът, HR специалистите пренасочват разговора към това колко е „велика“ компанията и какви хора вече работят в нея, без да обърнат внимание на самия кандидат. Разбира се, важно е да се сподели информация за компанията, но не това трябва да е основният фокус на срещата.
На събития като форуми за кариерни възможности често виждам как HR специалистите се концентрират върху презентацията на щанда си и върху това да привлекат внимание с подаръци и други трикове. Но основното, което кандидатите търсят, е информация за потенциалната си роля в компанията, не подаръци.
А с какво опитът на търсещ работа ще Ви помогне да се усъвършенствате като професионалист?
Най-важното, което ме е водило в работата ми, е стремежът да разбера човека пред мен и да му помогна да намери най-подходящото място за него.
Сега, когато съм от другата страна на процеса, се сблъсквам с предизвикателствата, с които много кандидати се срещат ежедневно. Това ме мотивира още повече да продължа да бъда медиатор между търсещите и предлагащите работа.
Защо е полезно за HR-а да бъде в позиция на търсещ работа?
Вярвам, че за да бъде един HR успешен професионалист, той трябва винаги да се поставя в обувките на търсещия работа, за да не забравя, че в центъра на всичко стоят хората.
Ще си позволя и няколко съвета за всички, които търсим работа: бъдете подготвени и активни. Добре написано CV, предварително запознати с компанията в която отиват на интервю – с дейността и постиженията. Смело водете и насочвайте разговора, задавайте въпроси, представете си, че вече сте нает, споделете как ще допринесете за подобряване на работния процес с опит и знания. Не забравяйте, че процеса по подбор е двустранен и кандидата заедно с HR взимат заедно решенията какво и как ще се случи, след като са обменили достатъчно информация едни за други. Желая успех в намирането на най-подходящото място на всички, които търсят работа!