Преди да засегнем темата за практиката „дигитално номадство“ е добре да дефинираме определението за „дигитален номад“. Това може да бъде човек, който често сменя местоработата си, пътува доста в ежедневието си, но в крайна сметка има място, което нарича свой дом.
При другия случай „дигитален номад“ може да бъде наречен и човек, който често сменя местожителството си.
Защото терминът „номад“ означава точно това – да нямаш постоянен адрес, където живееш
„Много често дигиталните номади избират да работят в различни градове и държави.“ – коментира Петър Дяксов, управляващ партньор в дигитална агенция SEOMAX – „За целта те наемат споделено работно пространство. Това е типично поведение за тези хора, защото реално те не познават никого в града, където са, и по този начин искат да го усетят. На тези места има много други хора, някои от които също са дигитални номади, други пък използват пространствата за постоянно. Така е по-лесно да се създадат нови контакти и средата да бъде опозната.“
В екипа на Петър Дяксов няма хора, които да практикуват „дигитално номадство“ в пълния смисъл на думата. Но има такива, които работят от различни места, като някои предпочитат да прекарат повече време на морето, а други пътуват по света където имат достъп до интернет.
„Някои от колегите предпочитат да не използват дни от полагаемата си отпуска, когато им се налага да пътуват в чужбина, затова продължават да работят в движение.“ – коментира още Дяксов.
Думите му се потвърждават и от Александра Атанасова – специалист „Google Adds“ в екипа Performance Max в SEOMAX – която практикува дигиталното номадство
„С идването на лятото семейството и приятелите ми започнаха да пътуват и да ме канят с тях. Повечето ми познати на моята възраст все още не са започнали работа и използват времето за пътуване. Естествено, аз исках да съм навсякъде с тях. Така реших, че ако успея да се организирам достатъчно добре, мога да го постигна.“
Александра разказва още, че до момента е работила от доста места, включително в автобуса и влака, още докато пътува. Отсядала е в кафенета, дори е работила и на чина в училището, което неотдавна е завършила. Да не говорим и за други дестинации като Созопол, Смолян, Испания и Сърбия, които е посетила през лятото с приятелите си.
Общото между всички тези места, така че те да са подходящи за работа, е достъпът до интернет и контакт, снабден с електричество.
Дигиталните номади посещават и различни местни събития, които се провеждат в конкретния момент в града, където се намират
Практиката „дигитално номадство“ съществува може би от последните 20 години, като през последните 10-15 е малко по-популярна. Най-известната дестинация в България може би е София, защото там има най-много coworking места, които хората могат да наемат за различен период от време.
Продължението на материала можете да прочетете напълно безплатно тук.