Хартата на многообразието в България проведе дискусия за ролята на неутралната и приобщаваща комуникация на работното място. Събитието бе част от програмата NICE – регионална инициатива на Хартите на многообразието в България, Гърция, Кипър, Литва и Румъния за създаване на нови и иновативни подходи към управлението на многообразието, равнопоставеността и приобщаването в работна среда
На 9 ноември 2023 г. Хартата на многообразието в България проведе в София панелна дискусия „Неутрална и приобщаваща комуникация на работното място“.
В нея участваха представители на бизнеса и на граждански организации. Основната цел бе обсъждане на експертно ниво на съществуващи и нови подходи към управлението на многообразието, равнопоставеността и приобщаването (Diversity, Equity, Inclusion (DEI) в работна среда, свързани с въвеждането на неутрален и приобщаващ език.
Участниците се обединиха около разбирането за необходимостта от приобщаваща комуникация, защото тя по същество е ефективна комуникация – достъпна е за всеки служител и се отнася с уважение към всички.

Дискусията на 7 ноември събра специалисти в областта на DEI от частния сектор и експерти от неправителствения сектор с опит в работата с различни уязвими групи
Модератор бе Камелия Славейкова, член на УС на БФБЛ и председател на Борда на директорите на Shell България. Компанията е сред учредителите на българската Харта и беше любезен домакин на срещата.
Председателят на БФБЛ Левон Хампарцумян отбеляза значението на многообразните екипи за успешното и устойчиво развитие на бизнеса и за общия климат на уважение и толерантност в обществен план.

Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), подчерта ключовата роля на частния сектор и НПО, които въвеждат добри практики на равенство и приобщаване в професионалната среда.
БФБЛ и ЦИД са съучредители на българската Харта на многообразието, която стартира през 2020 г. с идеалната цел да насърчава и популяризира политиките за управление на многообразието и приобщаването на работното място.
Днес Хартата се състои от 65 членове, предимно частни компании, но също така и граждански организации, които се ангажират да се борят с дискриминацията и да възприемат многообразието, равните възможности и социалното приобщаване като част от своята стратегия и ежедневна дейност.

Мария Стоянова, анализатор в ЦИД, представи програмата NICE, която обединява усилията на Хартите на многообразието в България, Гърция, Кипър, Литва и Румъния и цели да разработи иновативни програми за обучение и изграждане на капацитет в областта на приобщаващата комуникация.
Проектът е съфинансиран от програмата „Граждани, равенство, права и ценности“ (CERV) на Европейския съюз
Мария Стоянова презентира също и двата доклада, разработени в рамките на NICE, на които е автор:
- „Приобщаваща комуникация на работното място: България 2023 г.“ – първият задълбочен преглед на използването на неутрален и приобщаващ език в работна среда в българския контекст;
- „От думи към действия: Насърчаване на приобщаваща комуникация на работното място“ – сравнителен анализ на това как институциите и частният сектор в петте държави подхождат към приобщаващата комуникация.
В срещата участваха и граждански организации и активисти, които работят за приобщаване на уязвими групи:
- София Лятева, проектен мениджър във Фондация ГЛАС – ЛГБТИ+ общността;
- Райна Соколова, психолог, психотерапевт и автор на наръчници за хора със зрителни и други нарушения;
- Благовест Илиев, ПР на сдружение „Свят без граници“ и тв журналист и продуцент – ромската общност.
В последвалата дискусия участниците обсъдиха практическите нужди от приобщаваща комуникация по конкретни теми и категории, идентифицираха корпоративните процеси и отдели, в които е необходимо специализирано обучение, формулираха индикатори за измерване на нивото и споделиха опит и добри практики.
Събитието е стъпка към разработването на специализирани обучителни материали за неутрална и приобщаваща комуникация, които ще бъдат реализирани в рамките на програмата NICE през 2024 г. и ще бъдат предоставени безвъзмездно на компании и организации, подписали Хартата на многообразието в България.
Хартата на многообразието в България е съвместна инициатива на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) и Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ) с цел насърчаване на управлението на многообразието на работното място. Хартата промотира разнообразните екипи и приобщаващите работни места чрез инициативи като Годишна награда „Многообразие на работното място“, споделяне на добри практики в областта на многообразието, срещи и дискусии на членовете и др. Хартата на многообразието в България е част от европейска платформа, която обединява Хартите в 26 страни-членки на ЕС, а членовете й се възползват от обмена на ресурси и знания в мрежата.
Програмата NICE (Neutral and Inclusive Communication in Corporate Environments) е съвместна инициатива на Хартите на многообразието в България, Гърция, Кипър, Литва и Румъния за изграждане на приобщаваща и толерантна работна среда чрез нови и иновативни обучения и изграждане на капацитет. Проектът е съфинансиран от програмата „Граждани, равенство, права и ценности” (CERV) на Европейския съюз.