По данни на Европейската агенция за основни човешки права 74% от жените в професионална сфера или във висшия мениджмънт са изпитали сексуален тормоз през живота си. Проучването е проведено през 2014 година, а в него са участвали 42 002 жени от 28 страни членки на ЕС. Освен това имаме и актуална ситуация с насилие в България, което подтиква да повдигнем въпроса за превенцията на сексуалното насилие на работното място и ролята на HR-ите в процеса.
Сексуалното насилие на работното място не се случва само в страните от Европейския съюз
Ще дам пример с една холивудска история. Тя е позната като „ранен октомври“, когато повече от 80 жени, които продуцента Харви Уайнстийн е нападал, тормозил и насилвал сексуално в Холивуд в продължение на десетилетия. По този повод по време на речта си на Наградите “Златен глобус” Опра Уинфри изключително ясно заявява „Времето им изтече.“
След като били повдигнати обвиненията, филмовият продуцент е уволнен от компанията си и е изгонен от Филмовата академия на САЩ. Малко след това актрисата Алиса Милано изпраща туийт. В него тя призовава сексуално насилените хора да напишат с хаштаг „аз също“ (#MeToo) като отговор. По този начин хората ще могат да добият представа за огромния мащаб на проблема.
Още на следващия ден това става популярно сред повече от 53 000 човека, а впоследствие хилядите, публикували коментари жени, започват да споделят своите пазени в тайна истории за сексуаллен тормоз.
От тогава множество известни бизнесмени, актьори, политици и други са отстранени от работата си. Сред тях е и наскоро оправдания в съда Кевин Спейси – актьорът, спечелил Оскар, който тогава беше премахнат от завършен филм.
В своята редакционна статия, наречена „Нарушителите на тишината“ списание „Тайм“ пишат:
„На жените им е писна да се сблъскват с шефове и колеги, които не само че прекрачват граници, но и изглежда, че не знаят, че такива съществуват.“.
Окуражени от звезди като Ашли Джъд, Роуз МакГоуън и други видни обвиняващи, жените навсякъде по света започнаха да говорят за насилственото поведение, с което са се сблъсквали на и около работното си място.
Холивудските актриси Дженифър Анистън, Мерил Стрийп и Рийс Уидърспуун са сред първите дарители на над 13 милиона долара за Фонда за предоставяне на правна защита, медийна подкрепа и психологическа помощ.
Американската Комисия за равни възможности при наемане на работа (КРВНР) в свой доклад още през юни 2016 пише:
„Всеки в обществото сигурно се чувства застрашен и трябва да се противопостави. Това е единственият начин да постигнем целта си да намалим нивата на сексуален тормоз на работните места до възможно най-ниски.“
Какво означава сексуален тормоз и как да го разпознаете на работното си място?
Сексуалният тормоз може да има следните признаци:
- Сексуални инсинуации или истории / превръщане на работните дискусии в сексуални теми
- Сексуални коментари относно облеклото на човек, анатомията му или външния му вид
- Масаж на врата
- Докосване на дрехите, косата или тялото на служител
- Оглеждане от главата до петите
- Лицеви експресии, намигане, пращане на целувки или облизване на устните
- Нежелан натиск за сексуални услуги
- Нежелано умишлено докосване, навеждане, притискане в ъгъла или щипане
- Нежелани писма, телефонни обаждания или материали от сексуално естество
- Нежелано притискане за срещи
- Нежелани сексуално закачки, шеги, вмятания или въпроси.
Сексуалният тормоз на работното място са всички нежелани сексуални аванси, питания и предложения за сексуални услуги. Не правят изключение и други форми на вербално или физическо държане от сексуално естество когато:
- Подчинението за такова държание е експлицитно или имплицитно свързано с условието, че човекът е служител;
- Подчинението или отказа на такова държание от индивида е използвано като основа за взимане на решения, афектиращи заетостта;
- Целта или ефекта от такова държание е да се намеси в работното представяне на индивид или да създаде заплашителна, враждебна или обидна работна среда.
Съществуват два основни типа сексуален тормоз
- Quid Pro Quo – Услуга за услуга
Името на този тип сексуален тормоз идва от латински и означава „услуга за услуга“. В същността си този тип тормоз възниква когато работодателят казва, че ще даде на служителя работата, повишението или предимството срещу сексуална услуга.
- Враждебна среда
Този тип сексуален тормоз е много по-труден за установяване и определение. Появява се когато тормозещото поведение създава враждебна, негативна работна среда за служителя.