Европейските законодатели и представители на някои от страните-членки постигнаха ново споразумение, отнасящо се до правата на работниците в сектора на услугите като доставка на храна по домовете.
Двете страни постигнаха временно споразумение при първото обсъждане на въпроса през декември
Но последвалата съпротива от страна на Франция, Ирландия, Гърция, Литва и други държави осуети сделката, принуждавайки законодателите да се върнат на масата за преговори.
Настоящото споразумение, постигнато между законодателите на ЕС и Белгия, която понастоящем е ротационен председател на ЕС, премахва набор от критерии, предложени от Европейската комисия, за да се определи дали дадена компания е работодател. Това се случва след лобиране от страна на някои компании и критики от държавници.
Вместо това националното законодателство, колективните трудови договори и съдебната практика ще определят дали даден работник е служител, което на практика запазва статуквото.
Правителствата също така ще определят критериите за наемане на работа на онлайн работници, които могат да бъдат оспорвани от компаниите
Тежестта на доказване също ще бъде върху компаниите, които трябва да докажат, че техните онлайн работници не са служители.
През следващите дни споразумението ще трябва да бъде одобрено от представителите на 27-те правителства на ЕС, след което ще последва официално гласуване от двете страни, преди да се превърне в закон.
Сделката предвижда и важните решения, като например уволненията, да не се вземат от автоматизирани системи или алгоритъм
Депутатът Елизабета Гуалмини, която направлява досието в законодателната асамблея, коментира:
„Уверихме се, че до 40 млн. работници от платформи в Европа имат достъп до справедливи условия на труд.“