Хората по света, които работят във фабрики, са изправени пред редица предизвикателства както с развитието на технологиите, така и с продължаващите широко разпространени нарушения на основните права на работниците.
Мнозина обаче гледат с притеснение към автоматизацията, тъй като се страхуват да не загубят работата си. Но всъщност няма място за притеснение по две причини. Първо, новите технологии са постоянна характеристика на производството от индустриалната революция насам. И второ, фабриките ще започнат да инвестират в умението за работа с данни и тяхното прилагане.
Фабриките все по-активно въвеждат технологиите, заради което търсят висококвалифицирани работници
Появата на изкуствения интелект поддържа опасения сред хората, че бъдещето на труда няма да е светло за много от тях. Но прогнозите на специалисти са доста оптимистични – противно на това мнение, много нови възможности ще се появят за работещите с технически умения. Те дори ще могат да станат част от управлението на все по-дигитализирани и автоматизирани фабрични цехове.
Експертите дори предвиждат, че фабриката и свързаната с нея инфраструктура може да изравнят напредъка си с нивото на работниците.
Отговорните бизнес лидери инвестират повече в обучения, насочени към уменията, необходими за бъдещите фабрики – от анализ на данни до програмиране
Работниците с умения за работа с данни и тяхното обработване ще бъдат от решаващо значение за успеха на бъдещите работни места.
Взаимодействието между човека и машината във фабриките обаче поражда много опасения, свързани с правата на човека, включително наблюдението, неприкосновеността на личния живот и отношението към работниците.
Осигуряването на възможности за хора от различни социално-икономически среди да се възползват от технологичните промени на работното място ще продължи да бъде приоритет.
Дружествата ще се нуждаят от ясни политики и процеси, предназначени да гарантират, че технологиите за подобряване на работата във фабриките служат като инструменти за овластяване и не предизвикват или допринасят за експлоатация на човешкия труд.
Дори когато технологиите преобразяват фабриките в много части на света, опасността на работното място продължава да бъде твърде често срещана характеристика на световната икономика
В отрасли като производството на облекло, където глобалните вериги за доставки и възходът на „бързата мода“ доведоха до широко разпространени нарушения на правата на работниците, особено засягащи работещите жени, усилията за промяна в програмата за достоен труд се нуждаят от значително по-силна подкрепа.
Все по-голям брой организации обединяват усилията си, за да се снабдяват с продукти от компании, в които работниците са съпричастни и имат право на глас при вземането на решения не само във фабриката, но и в по-широк план за развитие на общността и устойчив поминък.
Дневният ред за правата на човека и бизнеса трябва да продължи да дава приоритет на превръщането на фабриките по света в места, където работниците:
- са в безопасност;
- получават заплата, която им позволява да водят нормален живот;
- могат да придобиват нови умения;
- имат достатъчно време за почивка;
- могат да създават и членуват в профсъюзи, които да представляват техните интереси.