Трансформациите, на които ставаме свидетели в света на труда, определят един дълбоко обновяващ се икономически и социален ред, в чийто център се намират новите производствени и организационни модели, произтичащи от дигитализацията. Ясно е, че с помощта на изкуствения интелект могат да се оптимизират процесите, да се автоматизират дейностите и да се рационализират процедурите. Освен това може да се повиши качеството на услугите, като се намалят грешките и времето за реакция.
При този сценарий ще бъде важно и необходимо да се направи анализ на новите нужди на компаниите. Това може да направи консултанта по заетостта – професионалист, способен да насочи избора на компаниите към най-доброто използване на технологиите.
Изкуственият интелект представлява полезен „опитен полигон“ за подобряване на организационната и производствената ефективност, ако се развие и длъжността „консултант по заетостта“
За да се превърне ролята на консултанта по заетостта в положителен и полезен фактор за развитието на екипите, е необходимо на професионалната му подготовка да се погледне дори много по-сериозно от тази на другите служители. Основен фокус при него трябва да е процесът на непрекъснато обучение за адаптиране на уменията към постоянните нови трансформации, което да дава актуална информация за текущото развитие на технологиите към социално и етично устойчив хоризонт представлява основното измерение.
През последните няколко десетилетия длъжността „консултант по заетостта“ става все по-значима в редица институции и частни компании от Европа и САЩ, тъй като има ежедневен ангажимент, насочен към оказване на подкрепа на развитието на икономиката. И това се изразява в управлението на приблизително 11 милиона трудови правоотношения на наети и самостоятелно заети лица.
Ето защо актуализирането на професионалната подготовка остава основният начин да се управлява още по-добре динамиката на трудовите и данъчните отношения, които са в основата на системата на всяка страна.
Освен изкуствения интелект, има и други фактори, които вече обуславят икономиката и пазара на труда
Фактори, които, освен това, засягат и почти всички големи индустриални икономики, са ниската раждаемост и „демографската зима“, които вече се отразяват отрицателно на заетостта. Свидетели сме на значителен ръст на участието в пазара на труда на хората над 65 години, които допринасят за развитието на икономиката. Това обаче прави значителна разликата в поколенията, съществуваща между младежите под 30 години и тези над 65 години, което принуждава предприятията да се ориентират към все по-опитни и обучени професионални профили.
Който през следващите двадесет години на пазара на труда ще присъстват повече възрастни хора, а младите ще бъдат в недостиг
Това, разбира се, ще окаже силно въздействие върху стратегиите на предприятията, образователната система и обществото на бъдещето. Допреди няколко години бяхме свидетели на ситуации, в които работник на петдесет години вече се намираше към края на трудовата си кариера, а за неговото място се бореха няколко младежи. Протичащите демографски промени обаче обръщат тази тенденция и благоприятстват ефектите на заетостта, характеризиращи се с възраждане на по-възрастните поколения.
Според най-новите прогнози на ISTAT и Евростат, в периода до 2042 г. в Италия, където населението е пример за застаряващо, ще има 2,8 милиона по-малко млади работници на възраст под 35 години и 4,5 милиона повече на възраст над 65 години. Освен това се смята, че 6,2 млн. млади хора ще навлязат в света на труда, а 9,9 млн. работници ще се пенсионират. В резултат на това ще се получи недостиг от около 3,7 млн. профила, които няма да бъдат налични на пазара.
В този контекст несъответствието между търсенето и предлагането вероятно ще се задълбочи – разлика, която би трябвало да се преодолее от специалиста на длъжност „консултант по заетостта“ чрез насърчаване на създаването на мост между училищното и академичното обучение и работата. Така ще се постигне пълноценното предаване на знания между поколенията и социалното сближаване и развитие на политики и инструменти за обучение, които позволяват на хората да развиват и актуализират своите знания и умения през целия си живот.