В днешния свят, в който технологичното развитие и цифровизацията набират скорост, наред с последиците от икономическите дисбаланси, привличането и задържането на таланти са сред най-важните теми в дневния ред на света на човешките ресурси.
Според доклад на McKinsey & Company 87% от компаниите по света са наясно, че ще се сблъскат с недостиг на таланти или през 2023 г., или през следващите няколко години
В доклада на PwC се прогнозира, че до 2030 г. недостигът на таланти и липсата на такива ще доведе до загуби в размер на 8,5 трилиона долара само в САЩ.
Преодоляването на недостига на таланти е само първата стъпка към решаването на този проблем. С развитието на технологиите се увеличава необходимостта от по-квалифицирани таланти, които могат да се адаптират към тези технологии.
Според доклада на Citrix 82% от служителите и 62% от директорите по човешки ресурси твърдят, че хората трябва да повишават и преквалифицират квалификацията си, за да се конкурират на световния пазар.
Делът на служителите в Съвета за сътрудничество в Персийския залив, които обмислят смяна на работата, се е увеличил от 57% през 2017 г. до 76% през 2022 г.
В допълнение към проблемите, причинени от нарастващия недостиг на таланти, причините за предизвикателствата при задържането на служители са неадекватните практики в областта на човешките ресурси. Най-често те обхващат благосъстоянието на служителите, нередовността на работната среда и трудовите отношения, както и неефективността на технологиите в областта на човешките ресурси.
Освен това, според доклада на Degreed, работодателите са силно обезпокоени от нарастващия недостиг на таланти. 46% от тях смятат, че до 2024 г. настоящите им таланти ще загубят значението си.
Според PwC Global 77% от служителите се нуждаят от подкрепа, за да развиват уменията си, и ако не бъдат подкрепени, биха обмислили да напуснат.
В проучванията на MIT и Deloitte обаче само 34% от служителите заявяват, че получават подкрепа за развитие на уменията си в настоящите си компании.
Според доклада GRID 2023 Industry Trends консултантските услуги в областта на човешките ресурси бележат 11% ръст в сравнение с миналата година. Интервюта с 2000 специалисти по набиране на персонал разкриват решаващото значение на цифровизацията и автоматизацията.
56% от специалистите по набиране на персонал съобщават, че свиването на пазара на труда, съчетано с нарастващия недостиг на таланти, е най-важният дневен ред
Докладът GRID 2023 разкрива, че за консултантските компании в областта на човешките ресурси е от съществено значение да използват автоматизацията за рационализиране на стратегиите за таланти и повишаване на ефективността. Така те ще могат да създават групи от таланти, които могат да отговорят на предизвикателните изисквания за работа на все по-конкурентния пазар на труда. Също така ще могат и да укрепват базите данни, за да постигнат успех в набирането на персонал.
Когато обобщим споменатото дотук, виждаме, че е налице сериозна криза в привличането, спечелването и задържането на таланти.
За да се приложат правилните и ефективни политики за набиране на персонал, най-необходимата стъпка е компаниите да си сътрудничат с правилните консултантски фирми в областта на човешките ресурси.
Агенциите по човешки ресурси, които могат да създават решения за гореспоменатите нужди, трябва да са напреднали в автоматизацията и цифровизацията.
С други думи те трябва да могат да работят като център за данни и да споделят пазарни анализи с клиентите си, както и да разполагат с ИТ експерт на управленско ниво, който следи отблизо технологичното развитие.
Консултантските компании в областта на човешките ресурси с тези квалификации ще предоставят необходимата подкрепа на своите клиенти, като предоставят консултантски услуги с подход, който доминира в информираността за привличането на таланти. Те ще могат да предоставят доклади за конкретните роли и сектори, за да помогнат на компаниите да намерят мястото си в сектора. Също така ще могат да провеждат проучвания на компетенциите за конкретните роли.
Консултантските фирми ще разкрият и подкрепят силните страни на региона на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, където най-силно се усеща кризата с талантите, която се наблюдава в целия свят имат опит и обучение в чужбина, защото разполагат с:
- професионални консултанти със световни сертификати;
- ориентирани са към клиентите;
- имат солидни и силни препоръки;
- членуват в организации и асоциации, които подпомагат придобиването на таланти;
- ориентирани към клиентите и винаги достъпни екипи.
В Дубай в условията на глобализираните и все по-конкурентни пазари е много важно и неизбежно да се сътрудничи с правилната консултантска фирма за човешки ресурси, за да се постигне успех в идеалните срокове.