Броят на работните дни, загубени в стачки в Германия, се е удвоил през 2023 г. в сравнение с предходната година и е достигнал над 1,5 милион! Също така е регистриран рекорд от 312 трудови конфликта, показва проучване на Института за икономически и социални науки, който проследява броя на индустриалните спорове от 2006 г. насам.
Високата инфлация и последващата загуба на покупателна способност са основните причини за стачките
Ниските заплати, високите разходи за живот и рязкото покачване на инфлацията след пандемията и руската инвазия в Украйна предизвикват вълна от стачки в най-голямата европейска икономика и поставят пред изпитание отношенията със служителите и работниците. От Института за икономически и социални науки коментираха:
„2024 г. вероятно също ще бъде година на интензивни трудови конфликти. Дали цифрата няма да се повиши до края на годината, зависи от резултата от синдикалните преговори в металургията и електротехниката, които ще се състоят през есента.“
Загубените 1,52 млн. работни дни в стачки през миналата година са най-многобройните от 2015 г. насам и представляват увеличение от 126% спрямо нивата от 2022 г.
Вълната от стачки в началото на годината засегна железниците, местния транспорт, летищата и авиокомпанията Луфтханза и съвпадна с протестите на фермерите и бюджетната криза, които запратиха на втори план за работа правителството на канцлера Олаф Шолц.
Въпреки това Института за икономически и социални науки заяви, че общественото мнение смята Германия за застрашена от стачки страна. Това се дължи най-вече на наблюдението на хората, че много протести, като тези, които блокираха 11 германски летища през февруари, нарушават често ежедневието им.
Според Института за икономически и социални науки в Белгия са загубени най-много дни на 1000 служители поради стачни действия – средно 103 дни в периода 2013-2022 г.
На второ място се нарежда Франция с 92 и Финландия с 90 дни. Германия е едва на осмо място, след Великобритания, но на по-предна позиция в сравнение с Швейцария и Швеция, където индустриалните действия са почти нулеви.