Само спешни промени в областта на имиграцията ще помогнат на работодателите да се справят с нарастващия недостиг на работна ръка и ще подкрепят икономиката не само на страни като Обединеното кралство, но и в България. Но на Острова вече се очаква управляващата лява партия да предприеме действие в тази посока.
Технологиите, грижите, хотелиерството и строителството са сред най-засегнатите от недостига на работна ръка отрасли
Въпреки това търсенето на кадри продължава да нараства. Според прогнозите до 2027 г. ще са необходими допълнително 225 000 строителни работници, за да се осъществят предвидените проекти за развитие в цялата страна. А недостигът на служители и работници се усеща още в момента и вече забавя проектите и ограничава потенциала за растеж. Затова в случая имиграцията играе огромна роля.
Независимо от основната позиция на лейбъристите за „намаляване на нетната миграция“, работодателите поддържат мнението, че имиграцията е жизненоважно решение за запазване на капацитета на работната сила и подпомагане на икономическия растеж. С въвеждането на мигранти в процеса, голяма част от пропуските могат да бъдат запълнени, операциите – поддържани, а предприятията – разширявани. Освен това предприятията в Обединеното кралство могат да се възползват от разнообразните гледни точки и умения на тези работници.
И нека не забравяме, че населението като цяло застарява и следователно имиграцията е не само въпрос на икономическа необходимост, но и стратегически императив за осигуряване на устойчив растеж и конкурентоспособност на страните на световния пазар.
Очаква се новото правителство да се фокусира върху повишаването на квалификацията на установената в Обединеното кралство работна сила, за да запълни недостига на кадри
Такъв план със сигурност има своите предимства. Въпреки това не се взима под внимание, че недостигът на квалифицирани служители и работници в много отрасли е твърде голям, за да бъде преодолян само с местни таланти, особено в краткосрочен и средносрочен план. Ето защо правителствата трябва да приложат незабавни мерки за преодоляване на кризата с кадрите.
На първо място, те трябва да създадат програма за ускорено издаване на визи за квалифицирани работници за отрасли като технологиите, здравеопазването и селското стопанство, където недостигът е осезаем. В тази посока отчасти се случиха промените за сезонни работници, които позволиха на работници от градинарството и птицевъдството от чужбина да влизат краткосрочно в Обединеното кралство след значително намаляване на работната ръка в Европа.
Тези програми следва да предлагат по-ниски заплати, но по-бързо обработване на данните и допълнителни възможности за установяване в страната за постоянно. Те трябва също така да рационализират процеса на кандидатстване за виза, като намалят броя на документите, съкратят времето за обработка и увеличат броя на визите за секторите с високо търсене. Това ще направи процеса по-ефективен и по-малко обременяващ.
В дългосрочен план политиката в тази посока трябва да предвиди цялостна, устойчива и ефективна имиграционна реформа, която да включва:
-
Разработване на гъвкава имиграционна система
Създаване на адаптивна имиграционна система, която може да реагира бързо на променящите се икономически нужди. Тази система следва да разполага с механизми за коригиране на имиграционните критерии въз основа на данните от пазара на труда в реално време и изискванията на индустрията.
-
Насърчаване на регионалното разпределение
Да се намали натискът върху големите градски центрове и да се подпомогне регионалното развитие, като се стимулират мигрантите да се заселват в по-слабо населени райони, което, предвид нарастването на практиките за работа от разстояние, е много по-изпълнимо в наши дни, отколкото в миналото.
-
Насърчаване на интеграцията и приобщаването
Да се инвестира в програми, които помагат на мигрантите да се интегрират в обществото и в работната сила, като например езиково обучение, признаване на чуждестранни квалификации и културна ориентация.
-
Разширяване на обхвата на схемата за мобилност на младите хора в ЕС
По време на мандата на предишното правителство текущите преговори за реципрочно споразумение за включване на граждани на ЕС в схемата изглеждаха обещаващи. Бъдещото правителство потвърди, че не планира да възобнови тези дискусии, което е разочароващо положение, като се има предвид степента на гъвкавост за включване на мигранти по този маршрут.
Спешната и стратегическа имиграционна реформа е от съществено значение за просперитета на предприятията в настоящия икономически контекст
Правителствата трябва да помислят за ефективни дългосрочни мерки, които да привлекат и задържат необходимите таланти и работна ръка.