Управлението на талантите се превръща в нещо повече от концепция, когато в процеса навлезе изкуственият интелект. Именно с негова помощ то може да има дългосрочно отражение върху развитието на човешките ресурси.
Но нека първо се спра на същественото в това заглавие – ролята на изкуствения интелект в процеса на управление на талантите
За мен AI се превърна в доста мащабна дума, чието значение като че ли все повече отклонява вниманието от същинските ползи и ни заслепява за това, което всъщност може да се постигне с помощта на тази технология. Защото тя действително може да промени начина, по който работим.
Сигурно вече се питате какво толкова можем да направим с изкуствения интелект, което е действително постижимо, особено в областта на управлението на таланти? Затова в този материал бих искала да се съсредоточа върху въздействието, което изкуственият интелект може да окаже именно върху този процес.
В момента системите за управление на таланти обикновено отнемат много време за поддръжка и в резултат на това често се оказват неактуални и неточни. Във време, когато се стремим да предоставим на служителите все по-голяма автономия при управлението на собствената им кариера и развитие на уменията, това е категоричен пробив в осигуряването на възможност за това.
Ако наистина искаме да овластим нашите служители, тогава трябва да намерим начини да подобрим процеса на управление на таланти и да ги ангажираме в него.
И точно това може да се осъществи с помощта на изкуствения интелект.
Както вече споменах, изкуственият интелект е свързан с инструменти, които помагат на HR-а да постига по-добри резултати
В този случай инструментът представлява големи езикови модели, които са отлични в разработката на дадено съдържание и извличането на ключови думи и фрази от него. Той ще сканира, за да идентифицира важната информация в най-неструктурираните данни. Тоест, ще търси в базата на HR-а данни за текущо състояние на човешкия ресурс, сфера на опериране на всеки служител и дори преминати обучения и резултатите от тях – все справки, които са били въведени от мениджъри и служители.
След това може да се изгради картина на уменията и опита, като се създаде шаблон или, както обичам да се изразявам, „замъглена форма“ на служителите и ролите във вашия бизнес и наборите от компетенции, необходими на хората, за да се развиват добре на тези позиции.
Ако дадена длъжност се освободи или ако трябва да се създаде нова позиция, големите езикови модели могат незабавно да съпоставят необходимите умения с наличните вече компетенции и подобни „ замъглени форми“ на служителите в данните. А това може незабавно да предостави ключ, който да ви позволи да се справите възможно най-бързо с откриването на подходящия талант, да развиете потенциала му отключите талантите в собствената си организация.
Това не само ускорява процеса, но и дава на служителите възможност да управляват собственото си кариерно развитие. Освен това повишава автономността, която, както знаем, е добра демонстрация на това колко организацията цени техните умения и таланти и какъв е ангажиментът ѝ да им помогне да продължат да ги усъвършенстват.