След като прекарва години на описваните от нея като „скучни и монотонни“ длъжности в офисите на няколко предприятия, Лилия Шулха най-накрая успява да получи мечтаната от нея работа като шофьор на камион във водеща компания за търговия на дребно. До това стечение на обстоятелствата обаче я довежда не само амбицията ѝ да изпълнява подобна професия и активността ѝ, а и фактът, че в нейната родна страна работодателите наемат все по-активно жени и тийнейджъри за традиционно доминирани от мъжете длъжности.
Коя е европейската страна, където жени и тийнейджъри запълват работни места за мъже?
Отговорът на този въпрос е много лесен. Това е Украйна. Тъй като войната с Русия изчерпва работната сила, предприятията се опитват да покрият критичния недостиг, като наемат повече жени на традиционно доминирани от мъжете длъжности и се обръщат към тийнейджъри, студенти и по-възрастни работници.
Анализаторите смятат, че кризата с работните места може да застраши икономическия растеж и следвоенното възстановяване на страната, тъй като милиони хора, предимно жени и деца, са в чужбина, след като са избягали от терора, а десетки хиляди мъже са мобилизирани в армията.
Украйна е загубила над една четвърт от работната си сила след нахлуването на Русия през февруари 2022 г., сочат данни на централната банка
Близо 60% от предприятията заявяват, че намирането на квалифицирани работници е основното им предизвикателство, показва проучване на Министерството на икономиката, проведено сред над 3 000 компании.
Информационната агенция Ройтерс също се включва към темата и провежда разговори с представители на 9 украински компании – от големи промишлени предприятия до групи за търговия на дребно и малки частни предприемачи. Всички те заявяват, че недостигът на персонал и нарастващото несъответствие на уменията с реалните нужди на работната среда представляват големи предизвикателства.
Представители на предприятията коментират още, че са готови да променят стратегиите си при набирането на таланти, както и останалите HR практики за:
- автоматизация и ротация на наетите вече служители;
- разширяване длъжностните му характеристики;
- пренаемат пенсионери;
- предлагат повече придобивки, особено за по-младите хора.
Въпросът за увеличаване на заплатите също е един от основните, като това вече се случва повсеместно в Украйна. Резултатите сочат, че средната месечна заплата сега е около 20 000 гривни (470 USD) в сравнение с около 14 500 преди година.
Експертите от Киевското училище по икономика отбелязват интересни наблюдения:
„Забелязва се отдалечаване от предразсъдъците, свързани с пола и възрастта, при подбора на кандидатите, тъй като работодателите коригират критериите, за да привлекат необходимите служители. Тази тенденция се разпростира и върху предприемачеството, където делът на жените предприемачи нараства значително.“
Индустриите, в които преобладават мъжете, са по-силно засегнати от кризата за служители, причинена от войната, съобщи централната банка
Сред тях са, например, строителният сектор, транспортът, минното дело, които пострадаха заради военната мобилизация, която извика на фронта мъже на възраст от 25 до 60 години.
За да поддържа икономиката в добро състояние, правителството осигурява пълно или частично отлагане на мобилизацията за компании в сектори, където ситуацията е критична.
В секторите на енергетиката и производството на оръжие всички работещи мъже имат право на отсрочка. В някои други сектори фирмите могат да запазят 50% от мъжкия си персонал, но за тях процесът за осигуряване на отсрочката е дълъг и сложен.
Според някои предприятия, след като правителството затегна правилата за мобилизация тази година, броят на мъжете, които предпочитат неформална заетост, позволяваща им да не попадат в обществените регистри, се е увеличил.
В селскостопанския южен регион Николаев жените се обучават за трактористи
Представителките на нежния пол все по-често работят и като шофьори на трамваи и камиони, миньори на въглища, охранители и складови работници, твърдят предприятията.
Включително Шулха, компанията има шест жени шофьори на камиони и по-активно набира жени за други длъжности, които преди са били доминирани от мъже, включително товарачи, разфасовчици на месо, опаковчици и охранители.
Делът на жените сред служителите нараства в отрасли като производството на стомана. Петрук заяви, че жените са около 30-35% от персонала на Метинвест и че компанията вече наема жени за някои подземни работни места. Metinvest не е в състояние да предостави сравнителни данни за периода преди войната.
Някои други жени не могат или не желаят да се присъединят към работната сила поради липса на възможност за грижи за децата. Шулха, която работи по 15 дни на път, се е върнала при родителите си, за да осигури грижи за 14-годишния си син и 16-годишната си дъщеря.