Неотдавнашно проучване на Business Group on Health, проведено в САЩ, разгледа ключовите теми и тенденции, които най-много ангажират работодателите, особено когато се планират стратегиите си за здравно обслужване. Оказва се, че предизвикателствата, свързани с психичното здраве, нарастват. Ако през миналата година 44% от работодателите са забелязали нарастване на проблемите, свързани с психичното здраве, то сега те са цели 77%. Други 16% пък очакват това в близкото бъдеще.
Всеки втори работодател твърди, че онкологичните заболявания все още е фактор №1 за разходите за здравеопазване
86% заявяват, че болестта се нарежда сред първите три места по разпространение, което вероятно се дължи на късното му диагностициране, особено заради пандемията. През 2022 г. онкологичните заболявания за първи път изпреварват мускулно-скелетните и се превръщат в основен фактор за разходите за здравеопазване на големите компании.
Разходите за лекарства продължават да оказват влияние върху тенденциите за достъпността
91% от работодателите съобщават, че са загрижени за разходите за медикаменти, които служителите имат. Най-вероятната причина за това е фактът, че работодателите усещат увеличението им от страна на компанията, които нарастват с 3% за една година – от 21% през 2021 г. стават 24% през 2022 г.
Работодателите заявиха, че планират да въведат различни стратегии за управление на разходите за лекарства през 2024 г. Те подчертават още фокуса върху достъпността и необходимостта от трансформация на здравеопазването, за да се подобрят резултатите, да се намалят разходите и ненужните услуги, като същевременно се даде приоритет на превенцията и първичната помощ.
През 2024 г. работодателите планират да направят оценка на партньорствата и доставчиците
За да подобрят качеството на услугите и ефективността на разходите, работодателите изискват от доставчиците прозрачност, отчетност и мерки за равнопоставеност в здравеопазването. Също така те се стремят да рационализират партньорствата и офертите, както и да определят прозрачността като потенциален инструмент за ограничаване на разходите и подобряване на качеството.
От проучването стана ясно, че мениджърите предпочитат платформи за ангажираност, които да помагат на служителите да намират решения за благосъстоянието. В тази връзка те подчертават необходимостта от прозрачност в ценообразуването на и подобрено измерване на качеството на доставчиците.
Развиването на подходи към равнопоставеност в здравеопазването продължават да се развиват
Приблизително 86% от работодателите заявяват интереса си към сътрудничество с ресурсни групи на служителите през следващата година. Това е с цел да се развият инициативи за придобивки и благосъстояние на служителите на специфични нишови групи.
Освен това 85% от работодателите имат за цел да приложат поне една стратегия, която би могла да подкрепи нуждите от здравеопазване и подобряване на благосъстоянието на служители от групата на ЛГБТК+.
Президентът и главен изпълнителен директор на Business Group on Health Елън Келсай сподели:
„Проучване установи, че през 2024 г. и в близко бъдеще работодателите ще бъдат силно фокусирани върху задоволяването на потребностите на служителите от психично здраве, като същевременно осигуряват достъп.“
Келсай допълни още, че през следващата година компаниите ще трябва творчески и ловко да се справят с тези и други предизвикателства, особено като останат ангажирани с осигуряването на висококачествени предложения за здраве и благосъстояние, като същевременно управляват общите разходи.