Броят на чужденците, които избират да правят бизнес в Италия, се увеличава. Данните сочат, че за последните 5 години, или от 2019 г. насам, имигрантите, започнали работа на Апенинския полуостров са с 10% повече. Сред основните сектори са строителството, търговията и селското стопанство. Териториите, които са приели най-много чуждестранни граждани, са Ломбардия и провинция Прато.
657 хил. компании в Италия се ръководят от чужденци
През последните пет години броят на компаниите, ръководени от чужденци, също се увеличава с 10% и през 2023 г. достигна 657 хил. В същото време броят на компаниите, чиито собственици са италианци, намалява с 3% за същия период от пет години.
Водещите сектори, в които се наемат повече чужденци през първата половина на 2023 г., са строителството и услугите. При тях наеманията са се увеличили с 3% на годишна база, а взети заедно, те представляват 44% от общия брой.
На следващо място се нарежда секторът на селското стопанство с увеличение от 5% на годишна база. В същото време секторът на търговията леко забавя темпото си с 0,7% по-малко търсене на годишна база. Въпреки това той остава най-представителният, с повече от 261 хил. предприятия в Италия.
Според данните на Unioncamere-InfoCamere за чуждестранните компании, регистрирани в Търговския регистър на Италия и актуализирани към 30 юни 2023 г., е налице положителен баланс от 14 500 души. Този брой се отнася за първите шест месеца на годината и е резултат от 35 501 регистрации и 20 923 отписвания.
Повечето от предприятията, ръководени от чуждестранен собственик, са концентрирани в северозападната част на страната
Всъщност 31% от общия брой на компаниите с чуждестранен собственик са в Ломбардия. Все пак провинцията с най-голяма концентрация на такива дружесттва остава провинция с Прато с 33%. Тя е следвана от провинция Триест с 20% и Флоренция с 18%.
Провинцията с най-нисък дял на дружества, ръководени от чужденци, е Барлета-Андрия-Трани с 2,5%.
Що се отнася до едноличните дружества, основните страни, от които идват собствениците на предприятия, са Мароко, Румъния и Китай. Те представляват 34% от общия брой на имигрантите. Следват пристигащите от Албания, Бангладеш и Пакистан (19%), Египет, Нигерия и Сенегал (11%).
Присъствието на марокански предприемачи са концентрирани в области като Катандзаро, Реджо Калабрия и Месина. Румънските предприемачи пък от своя страна са най-многобройни са в провинции като Торино, Витербо и Кремона. Идващите от Китай предпочитат Тоскана и най-вече провинцията Прато. Също така Флоренция, Марке и Фермо.
Председателят на Unioncamere Андреа Прете сподели:
„Италианският бизнес става все по-многоетнически и това е добре, защото интеграцията се осъществява по-лесно, а денационализацията – явлението, което обхваща цяла Италия и което в дългосрочен план и не може да не се отрази на предприемаческата система – намалява. Ако конкуренцията е честна, тя е добре дошла и подобрява структурата на предприятията“.