Сред италианските компании, които се занимават с набиране на персонал, 69,8% съобщават, че срещат значителни трудности при намирането на необходимите таланти. Това става ясно от годишното проучване на Confindustria за заетостта в Италия. То беше проведено през второто тримесечие на годината и предоставя информация за 2023 г. и началото на 2024 г. относно структурата на заетостта и фирмените политики за управление на работната сила в дружествата членки, като тази година се обръща специално внимание на трудните за намиране умения.
Проучване на Confindustria установява масова липса на технически умения и специализации
Проучването на Confindustria показа по-специално, че трудностите, които дружествата срещат при намирането на специалисти, са свързани главно с липса на техническите умения при 69,2%. А уменията за извършване на фин ръчен труд са ограничени при 47,9% от случаите на национално равнище и 58,9% конкретно в промишления сектор.
Освен това организациите съобщават за трудности при намирането на специфични умения в области, които са от решаващо значение за тяхното развитие. В две трети от случаите трудностите са свързани с дигиталните умения, докато почти една трета от компаниите срещат пречки при намирането на социални умения. Други 15% от анкетираните компании срещат трудности при намирането на умения, свързани с прехода към зелена икономика.
За да се справят с тези предизвикателства, 59,7% от компаниите разчитат на вътрешно обучение на персонала, почти половината (49%) разчитат на външни консултации, а 28,5% участват в местни образователни програми, като ITS Academy, PCTO и учебни стажове.
Проучване на Confindustria относно договори, гъвкаво работно време, възнаграждения и социално осигуряване
Проучването продължава да следи използването на колективните трудови договори в предприятията и въпросите, които те регулират. В началото на 2024 г. повече от една четвърт от фирмите членки (25,2%) сключват фирмен договор с АД, ЕООД или други организации. Тези договори са по-разпространени в промишлеността (33,4% от предприятията), отколкото в услугите (18,1%) и в по-големите компании (76,9% сред тези със 100 или повече служители), отколкото в по-малките (11,6% от фирмите с до 15 служители).
Що се отнася до гъвкавата работа, данните от проучването показват, че до 2023 г. 32,6% от дружествата са възприели този начин на работа, което е почти четирикратно увеличение в сравнение с периода преди Ковид пандемията.
Сред дружествата, които са въвели гъвкав модел на работа, средно 34% от служителите, които не са на ръководни длъжности, са работили в гъвкав режим поне 2 или 3 дни седмично, което съответства на използване между 4 и 12 дни на месец.
В тазгодишното си проучване Confindustria отдели специално внимание на колективните променливи бонуси и тяхното превръщане в социални придобивки
Фирмените договори, когато съществуват, в 60,4% регламентират основно колективните бонуси за постигнати резултати, при 47,7% – възможността за превръщането на тези бонуси в социални услуги, при 46,7% – работното време, предоставянето на допълнителни социални услуги при 39% и баланса между професионалния и личния живот при 36,7%.
Оказа се, че през 2023 г. повече от 60% от предприятията действително са изплатили променливите бонуси, предвидени в договорите на предприятията. Освен това в 40,2% от дружествата около една трета от служителите са избрали да превърнат две трети от бонуса в социални услуги.
Като цяло 51,3% от дружествата са декларирали, че предлагат социални услуги на своите служители, като дялът включва както тези, които ги предоставят въз основа на дружествени споразумения (14,4% от общия брой), така и предлагащите ги по други причини, като например национални колективни трудови договори или едностранни решения на работодателя.