Въпреки че през януари 2023 г. от НОИ увериха, че купуването на осигурителен стаж, който не достига за пенсия, няма да поскъпва, няколко месеца по-късно ставаме свидетели на точно обратното. От 1 август цената за купуване на недостигащ стаж за пенсия се увеличава с 13,86 лв, с което стойността ѝ за месец достига 154,44 лв. В същото време според справка на Комисията за финансов надзор пенсионните фондове у нас са масово с отрицателна доходност.
Каква е причината да купуваме осигурителен стаж на по висока цена?
Причината да плащаме повече за осигурителния стаж, който не ни достига е следният – в проектобюджета на държавата е предвидено минималният осигурителен доход на самоосигуряващите се да се вдигне със 70 лв. По този начин той ще достигне стойността на минималната заплата, т.е. 780 лв.
Припомняме, че цената на стажа не зависи от стойността на минималната работна заплата, а представлява 19,8% от минималния осигурителен доход.
Какви са вариантите за закупуване на осигурителен стаж?
Вариантите за закупуване на осигурителен стаж са три и са описани подробно в Кодекса за социално осигуряване.
- Първият от тях се отнася за времето за обучение във висше учебно заведение (за образователно-квалификационните степени “бакалавър” или “магистър”).
- Вторият е за периода, в който лицето следва докторантура.
- Третият вариант дава правото на покупка на максимум 5 години недостигащ стаж по общия ред.
Според данните на НОИ 2769 българи са си купили стаж до 5 години през първите 9 месеца на 2022 г., за да могат да се пенсионират. Цифрите показват, че не им достигат средно по 23,25 месеца (почти 2 години) стаж за пенсия. През 2021 г. 3840 пенсионери са си купили осигурителен стаж, като не са им достигали средно по 22,18 месеца.
За осигурителен стаж при пенсиониране на лицата, навършили възрастта по закон, се зачита и времето, което не им достига като осигурителен стаж за придобиване право на пенсия по чл. 68, ал. 1 и 2 Кодекса за социално осигуряване. Но не повече от 5 години, ако за това време са внесени осигурителни вноски съгласно разпоредбите.
Лицата по тяхно желание могат да закупят както целия период на обучението си във висши и полувисши училища, така и само част от този период. Ако се „купува“ целия период, задължително трябва да се представи удостоверение от съответното учебно заведение за срока на обучението по съответната учебна дисциплина. В удостоверението периодът трябва да бъде посочен от датата на започването на обучението до датата на неговото завършване. Не е необходимо да се представя такова удостоверение, когато закупуват само няколко месеца стаж.
Купуването на стаж е все по-честа практика, защото на много хора в пенсионна възраст не им стига трудов стаж за пенсия.
Те са имали периоди на безработица в трудовия си живот или искат да превърнат в осигурителен стаж годините на следването си. Стажът може да се купи по всяко време – както от по-млади работници, така и от такива, навършили пенсионна възраст. Купеният стаж се зачита за трета категория труд и не се използва за изчисляване на пенсията.
В същото време пенсионните фондове у нас са масово с отрицателна доходност
Парите за втора пенсия у нас не отчитат увеличение на база постигната доходност за последните две години, тъй като задължителните пенсионни фондове, които управляват тези средства, масово регистрират отрицателна доходност за разглеждания период. Това става ясно от справка на Комисията за финансов надзор, публикувани на сайта на институцията.
- Средноаритметичната доходност на универсалните пенсионни фондове за последните 24 месеца възлиза на минус 2.50% на годишна база, сочат данните на КФН към края на месец юни тази година.
- Среднопретеглената доходност възлиза на минус 2.86% на годишна база за периода, а немодифицираната претеглена доходност достига минус 2.98% на годишна база.
Това означава, че парите, които управляват пенсионните дружества у нас, не се увеличават в резултат на успешно управление през последните 24 месеца, а поради постъпващите осигурителни вноски на гражданите или постигната положителна доходност в краткосрочен план, която все още не може да компенсира общия спад за разглеждания 2-годишен период.
Средната доходност на универсалните пенсионни фондове е над минималната доходност, определена от КФН, за периода 30.06.2021 – 30.06.2023 година, която възлиза на минус 5.86%, става ясно от решение на регулатора от 18 юли тази година.
Само един универсален пенсионен фонд отчита положителна доходност за последните 24 месеца, а останалите осем фонда регистрират отрицателен резултат. Това е УПФ „ЦКБ-Сила” с доходност за последните 24 месеца от 1.29% на годишна база. Най-ниска доходност за периода отчита УПФ „ДСК-Родина” – доходност от 4.51% на годишна база за разглеждания период, става ясно от данните.
Според последните налични данни на КФН към края на първото тримесечие на тази година, осигурените лица за втора пенсия в универсалните пенсионни фондове у нас достигат 3.97 млн. души. Средният размер на натрупаните средства на едно осигурено лице възлиза на 4 377 лева. За сравнение, към края на миналата 2022 година, средният размер на натрупаните средства е достигал 4 177 лева.
Най-много натрупани средства имат хората на възраст между 50 и 54 години – средно 5 652 лева, което обхваща близо 543 000 души, осигурени в универсални пенсионни фондове.
Към края на първото тримесечие на тази година, общо 312 694 лица са осигурени в професионални пенсионни фондове, като средната натрупана сума на едно осигурено лице възлиза на 4 472 лева.
Осигурените лица в доброволните пенсионни фондове са 645 478 към края на първото тримесечие на 2023 година. Средната сума на едно осигурено лице възлиза на 2 041 лева, сочат данните на КФН.