Най-големите японски компании се съгласиха да увеличат заплатите с 5,28% за 2024 г., което е най-високото увеличение от 33 години насам. Новината беше съобщена в изявление на най-голямата синдикална група в страната, което подкрепи мнението, че централната банка на страната скоро ще се откаже от продължилата десетилетие програма за финансово стимулиране.
Представители на Японската Централна банка подчертаха, че моментът на промяна на курса ще зависи от резултата от тазгодишните годишни преговори за заплатите
Политиците се надяват, че голямото увеличение на заплатите ще намали разходите на домакинствата и ще доведе до по-траен растеж на икономиката като цяло.
Според профсъюзната група Rengo служителите в големите фирми ще получат годишно увеличение от 5,85%, което за първи път от 30 години насам ще надхвърли границата от 5%.
Профсъюзната група, която представлява около 7 млн. работещи, много от които в големи компании, беше поставила като цел минимален размер на увеличението 3% на минималните заплати – ключов показател и за промяната в размера на бонусите, обезщетенията при напускане и пенсиите.
Оправдаха се очакванията на анализаторите за настоящото увеличение на заплатите
Анализаторите предвиждаха повишението да бъде в размер на поне 4%, тъй като през миналата година отново се случи увеличение с 3,6%, което тогава беше най-високото ниво от три десетилетия насам.
Ръководителят на Rengo Томоко Йошино заяви на пресконференция, че сред факторите за голямото увеличение са:
- нарастващото неравенство в доходите;
- инфлацията;
- недостигът на работна ръка.
Йошино добави още, че през тази финансова година заплатите на работещите на непълно работно време ще се повишат с 6%.
Япония се намира в критичен етап на преход към икономическо съживяване
Правителството разчита, че това увеличение на заплатите ще се отрази на малките и средните предприятия, които представляват 99,7% от всички компании и около 70% от работната сила в страната. Много от тях обаче не разполагат с необходимите бюджети, за да прехвърлят по-високите разходи на клиентите си.
Очаква се преговорите за заплатите в повечето малки предприятия да приключат до края на март, като увеличенията ще бъдат сравнително по-ниски от тези, договорени от големите фирми.
Въпреки че японските компании повишават заплатите, увеличенията до голяма степен не успяват да стопят инфлацията.










