След години на работа като селскостопански работник 29-годишният Федерико Оливиери не може да повярва, когато до дома му в Сицилия се появява огромна строителна площадка с табела „Обучение за многобройните специализирани професии“. Инициативата се оказва организирана от най-голямата италианска строителна група Webuild. И дори нещо повече – тя съвсем не е единствената компания, която създава „академия“. Оказва се, че все повече учебни групи са управлявани и финансирани от компаниите, които са разочаровани от нивата на образование и липсата на ноу-хау у много от търсещите работа.
Бизнесът определя като приоритет образоването на таланти
Главният директор „Човешки ресурси, организация и системи“ на Webuild Джанлука Грондона коментира по повод предстоящото стартиране на обучителната програма през ноември:
„Ние действаме активно в посока на разрешаването на проблема за създаване на умения, които по една или друга причина липсват.“
Несъответствието между изучавания материал в училище и реално необходимите знания за работа се оказва международен проблем, при който е засегната дори България. Страната ни обаче съвсем не е на дъното, когато стане въпрос за класацията за най-засегнати от въпросното несъответствие. Ситуацията в Италия се оказва далеч по-притеснителна – там е регистрирано най-ниското ниво на заетост и производителност в Европейския съюз със застой, продължаващ повече от 20 години.
През първото тримесечие на 2024 г. процентът на свободните работни места в Италия е само 2,5%, което съответства на средното за ЕС, сочат данни на статистическата агенция на Европейския съюз Евростат. В същото време търсещите работа или останалите извън пазара на труда стават все повече.
Професионалните училища и колежи в Италия не са толкова многобройни и популярни, както са в повечето европейски държави, подчертава изследователският център Prometeia в доклад от юни
Но дори и тези, които съществуват, не успяват да подготвят ученици на необходимото ниво и с нужните знания. Много млади хора все още се насочват към дисциплини с по-ниско пазарно търсене, за да получат диплома за завършена степен, но без да имат идея как ще се развият по-нататък в професионалната си кариера.
Проблемът става все по-осезаем и сериозен с бързото развитие на новите технологии, тъй като Рим инвестира в редица бизнес проекти, подкрепени от Европейския съюз, като част от плана си за възстановяване след Ковид на стойност около 200 млрд. евро. В един момент се оказва обаче, че съществува опасност в близко бъдеще те да не могат да се поддържат, заради ниската подготовка на младежите.
Големи компании в Италия поемат образованието на талантите в свои ръце, като организират различни курсове и стажантски програми. В допълнение към своите стажове други компании поддържат връзка с университети и училища, за да предложат на студентите по-целенасочени курсове, а след това и възможности за кариерно развитие. Адриано Муреду, Главен директор „Човешки ресурси“ в голяма компания, коментира:
„С промяната на компанията се променят и уменията, а ние се нуждаем от специфични способности, особено когато става въпрос за работни места, базирани на цифрови технологии и изкуствен интелект.“
Италия е изправена пред проблем не само с уменията, но и с броя на работещите
Защото, както сочат демографските данни, населението е застаряващо, а раждаемостта е крайно ниска – средно по 1,2 деца на жена. А междувременно бейби-бумърите от 60-те години вече се пенсионират. Това означава, че през следващите пет години в Италия ще има недостиг от 3,1 до 3,6 милиона служители и работници, изчислява бизнес групата Unioncamere.
А до 2050 г. населението на страната ще намалее с почти 5 млн. души, а повече от една трета хората ще бъдат на възраст над 65 години, прогнозира националната статистическа служба ISTAT. В такъв момент наемането на младежи ще бъде крайно необходимо в редица отрасли – от строителството и туризма до селското стопанство.
Въпреки антиимиграционната си реторика, дясното правителство на Джорджия Мелони миналата година тихомълком увеличи квотите за работни визи за граждани на страни извън ЕС до 452 000 за периода 2023-2025 г., което представлява увеличение с близо 150% спрямо предходните три години.
Италия привлича работници от други страни на ЕС, въпреки че заплатите в страната са сравнително ниски
Това обаче НЕ е помогнало за преодоляване на несъответствието между предлаганите и предлаганите умения.
Засега академиите и обученията, предлагани от големите фирми, облекчават проблема, предоставяйки безценни възможности на младежи, които току-що са завършили своето образование.