В първата част на този текст разгледахме подробно как токсичното лидерство, токсичният управленски стил и токсичните HR практики действат като основни източници на организационните кризи и управленски провали. Подчертахме, че токсичността в управлението на човешките ресурси винаги генерира кризисни ситуации и подкопава ефективността на всеки екип, причинявайки разрушително въздействие върху всички процеси и резултати на компанията.
В този контекст въпросът днес е „Как да изоставим токсичните практики още през 2024 година?“
Токсичността в HR практиките има своите дълбоки причини. У нас, в България, но и по целия свят обикновено се наблюдава, че бизнес организациите са приоритетно фокусирани единствено върху генерирането на печалби като непредвидим, но фундаментален фактор за оцеляването им на пазара.
Докато факторът човешки ресурси се игнорира, въпреки неговата значимост и признанието, че именно хората са най-важния актив на една организация, много от управленските практики, в частност HR политиките и практиките ще носят токсичен товар.
От обширния преглед на литературата в областта установихме, че днес, в края на 2023 година, съществуват два основни вида работна среда в различните организационни условия в компаниите в България и контекстът, в който те се развиват зависи най-вече от организационната визия на бизнес лидерите и HR политиките на мениджмънта.
Говорим за положителна, кооперативна и конструктивна работна среда и токсична, дисфункционална работна среда сред пространните изследвания на Housman & Minor (2015).
Градивната работна среда прави организацията място за сътрудничество и се характеризира като положителна защото в нея има много здрава и зряла емоционална връзка между служителите и работодателя – среда, в която устойчиво се насърчава грижата за физическото, емоционалното и психологическото благополучие на всички служители.
От друга страна, токсичната работна среда толерира отвратителните страни в съвременните управленски и HR практики, които водят до устойчиви неблагоприятни работни взаимоотношения и в крайна сметка до лошо представяне в трудовите задачи
Моят опит като организационен психолог и консултант по организационно развитие потвърждава, че токсичната среда в съвременните организации – корпорации, администрации, партии и НПО, – е точно като рак, който влияе неблагоприятно на организационната визия, философия, култура и нейните работни практики.
Токсичните HR практики пораждат и поддържат токсичното поведение на служителите на работното място
Те имат неблагоприятни ефекти за организациите под формата на високо текучество на служители, ниско самочувствие, голямо отсъствие от работа, сериозни здравословни проблеми, силно прегаряне на работа и крайно ниско ниво на производителност.
През 2023 година с колеги направихме обширен преглед на литературата по въпроса. Той също показа, че токсичната среда на работното място влияе неблагоприятно върху служителите, както и върху организационните резултати в очевиден мащаб.
Поради сериозните заплахи от токсичната работна среда за резултатите и развитието на организациите, 2024-та година ще ни изправи пред острата необходимост да задълбочим работата си за ограничаване на нейните крайни вредни последици и най-важното да предложим нови методи за коригиране на дълбоко вкоренените причини за токсичната война на работното място между всички заинтересовани страни.
Въпреки, че в 2023 година има огромна организационно-психологическа литература, достъпна за HR-те (мениджъри, специалисти и консултанти), не се води задълбочена и честна дискусия, която да предложи подходящи механизми или начини за отстраняване на токсичността в HR практиките, за да се отървем от токсичността в работните отношения и да направим всяко едно работно място по-приятно, по-здравословно и по-продуктивно не само от бизнес гледна точка, но и от перспективата на човешкото развитие.
През 2024-та година организациите са в риск да достигнат до кулминация в различните измерения/форми на токсичност на работната си среда и нейните крайно неблагоприятни ефекти за служителите под формата на високо емоционално изтощение и ниско ниво на производителност. Нужна е комплексна концептуална и практическа трансформация в HR политиките и практиките, за да не се случи това.
Опитът дотук ни научи, че зад общия термин „токсична работна среда“ се крият множество проблеми в организационния живот, включително:
- остракизъм на работното място;
- нарцисизъм;
- тормоз и малтретиране на работното място;
- неучтивост на работното място;
- агресивност;
- пасивност на работното място и много други описани детайлно от Colligan & Higgins (2006), Malik et al., (2019).