През есента на 2024 г. София ще се превърне в център за среща на HR специалисти и собственици на малък и среден бизнес от родната и международната сцена. Поводът е събитието Business Agility Bulgaria 2024, което ще даде думата на най-добрите специалисти от водещи компании от България и света, които ще обменят опита си и ще споделят тънкости в управлението на таланти в почти всички сфери на бизнеса (здравеопазване, производство, дигитален маркетинг и др.).
И това не е всичко – в експо зоната и по време на нетуъркинга експертите ще демонстрират на практика някои от техниките за идентифициране на таланта и привличането му като служител. Сигурно и вие ще се съгласите, че за тази цел няма по-добро място за провеждането на форума от това, което организаторите са избрали, а именно Университета за национално и световно стопанство (УНСС).
Събитието Business Agility Bulgaria 2024 – от идея до осъществяване
Като медиен партньор на мащабния форум, ние от HR Manager нетърпеливо потърсихме един от организаторите на събитието – г-жа Милена Радева, която да ни разкаже повече за първоначалния замисъл за конференцията и пътя до осъществяването ѝ, още в момент, когато програмата е завършена едва на 80%, а окончателната версия ще бъде публикувана в края на юни:
Идеята се роди съвсем спонтанно преди малко повече от година, когато с един от другите организатори се видяхме на конференция в България, посветена на управление на проекти – коментира Радева.
Аз бях тогава част от панелен разговор за това как гъвкавите и иновативни подходи в управлението на екипи и разработване на продукти помагат във „fragile“ времената, в които живеем.
Замислих се за конференциите, които съм посещавала в годините преди пандемията, какви теми е имало там и как са ме вдъхновявали. За срещата с хора, които имат сходни на твоите казуси за решаване, за почерпените идеи и затова, че би било хубаво да има такова събитие и на наша територия.
По думите на Милена Радева, Богой Богданов и Никола Богданов – другите двама организатори на събитието Business Agility Bulgaria 2024 – отдавна са мислили по темата за Agile конференция в България, тъй като те са участвали доста активно като лектори в различни конференции в Европа. Тласък към идеята за организирането на подобен форум им дава един зададен въпрос – “Мислили ли сте за организиране на такава конференция в България?”.
И няколко месеца по-късно събитието Business Agility Bulgaria 2024 вече предстои
Друг факт е, че все повече хора често пътуват по работа в чужбина (което дава основание на всеки да се определи като гражданин на света). Така и те самите забелязват разлики в моделите на управление на таланти, независимо дали длъжността им е на служители, или на собственици на бизнеси. Това е и една от причините именно през 2024 г. в България да стартират за първи път и множество събития в нови формати. Определено това е сигнал за нови бизнес процеси на родна територия, но какви по-точно са те? Милена Радева споделя:
Моето тълкувание е, че България е едно чудесно място за инвестиции, технологии и иновации. Все повече хора имат желание да се реализират тук и съвсем естествено бизнес средата ни се променя. В този ред на мисли организирането на подобни събития е сигнал за узряването на обществото за идеята, че реалността, в която живеем, е плод на нашите усилия.
Business Agility Bulgaria 2024 има две основни идеи
Първата е да се обърне внимание на иновативни и гъвкави практики за управление на таланти, както и на такива за „модерно“ лидерство.
Втората идея е за успешното прилагане на тези практики във всяка една индустрия. Което от своя страна показва как независимо от факта, че Agile начинът на работа стартира от софтуерната индустрия, той е приложим във всеки един бизнес.
Гъвкавите практики включват методи и стратегии, които позволяват по-голяма адаптивност и автономност за служителите и бизнеса. Те са доказани за подобряване на ефективността и удовлетвореността на служителите в една компанията. Внедряването на тези практики може да бъде ключов фактор за успех и конкурентоспособност на съвременния пазар – споделя Милена Радева.
Сигурно и вие вече се питате кои точно са най-интересните практики, които организаторите са забелязали по света и чрез събитието Business Agility Bulgaria 2024 ги показват пред българския бизнес?
И Милена Радева ги загатва:
Ще говорим за практики за разработване на продукти и услуги, при които екипите-разработчици поставят клиента в центъра на усилията си: кой е той, какви нужди има, как използва продукта или услугата, която му предоставяме.
Тук не говорим за принципа “Клиентът винаги е прав”. Става въпрос за това, че много често клиентът не знае точно от какво се нуждае и усилията ни са фокусирани в това да му помогнем да разбере. Да улесним неговото преживяване, образно казано, и да го направим възможно най-добро.
Програмата на Business Agility Bulgaria 2024 включва комбинация от лекции и уъркшопи
Както вече стана ясно, предвидени са много интересни теми, като се запазва основният стремеж към баланс между международни и български лектори, както и между ИТ и не-ИТ теми.
Университета за национално и световно стопанство (УНСС) любезно предоставя на организаторите три зали: красивата Аула Максима, където ще е главната сцена на конференцията и допълнително голяма и малка зала за провеждане на уъркшопи.
В пространството пред залите ще бъдат позиционирани щандове и ще има възможност нетуъркинг. Също така ще се реализира и т. нар. Coaches clinic – опитни agile coaches ще бъдат на разположение за индивидуален коучинг.
Специално за нашите читатели Милена Радева разкрива и една от изненадите на форума:
Ще обърнем внимание и на студентите от УНСС – имаме организирано състезание за тях и в края на конференцията ще връчим награди на победителите.
Вечерта ще завърши с коктейл с лекторите и спонсорите ни, на който ще има възможност отново за нетуъркинг.