Институтът за правата на човека и бизнеса разкри десет основни проблема, с които работодателите от различните сектори ще се сблъскат при съблюдаването на правата на човека през 2024 г. Според експертите от институцията, въпреки че някои от проблемите вече са известни, те показват необходимостта от нов подход за тяхното решаване. Други се появяват в резултат на реалността, в която живеем – конфликти, изменение на климата и бързо развиващи се технологии.
Докладът представя поглед към бъдещето с акцент върху ролята на бизнеса за справяне с някои от предизвикателствата, пред които го изправят правата на човека
Според Института за правата на човека и бизнеса изброените проблеми изискват ново ръководство, което да работи в сътрудничество с лицата, вземащи решения от правителствата, частния сектор, индустриалните лидери, засегнатите заинтересовани страни.
А 10-те най-важни въпроса, свързани с мястото на правата на човека в бизнеса през 2024 г., са:
- Защита на селскостопанските работници и дребните собственици в условията на бързи промени в производството и дистрибуцията на храни;
- Развиване на колективно овластяване и нови партньорства между работници и работодатели в момент, когато технологиите променят формата на производствените помещения;
- Отговаряне на желанията на служителите за по-голяма гъвкавост и благополучие на работното място;
- Балансиране на свободата на изразяване с неотложната необходимост от борба с омразна реч и дезинформацията;
- Учене от грешките в миналото и увеличаване на социалните ползи от „зелената мобилност“;
- Гарантиране, че защитата на човешките права и споделеният просперитет са в основата на една устойчива синя икономика;
- Установяване на стандарти и отчетност за нововъзникващите индустрии, работещи извън пределите на земната атмосфера;
- Насърчаване на интелигентна, зелена, приобщаваща и справедлива инфраструктура;
- Извличане на ползи от миграцията за всички страни чрез защита на правата на работниците мигранти;
- Създаване на бизнес стратегии за спиране и предотвратяване на загубата на природни ресурси и свързаните с това въздействия върху правата на човека.
Възможни бизнес решения, съблюдаващи правата на работещите хора
Какво е решението за засягане на глобалния пейзаж на производството на храни при повишаването на температурите, което излага на риск живота на земеделските стопани, заплахите от изменението на климата и ограничените ресурси на дребните стопани за изпълнение на нарастващите регулаторни изисквания?
Едно от основните решения би било инвестирането и обучението в прилагането на различни технологични решения. По този начин работниците във фабриките стават все по-податливи на преместване на работа, особено тези на нискоквалифицирани длъжности.
Решаването на проблема изисква да се обърне внимание на образованието, обучението и преквалификацията, за да се гарантират правата на работниците и да им се даде възможност да отговорят на променящите се изисквания за работа.
За да се смекчи недостигът на работна ръка в северното полукълбо, от решаващо значение е създаването на благоприятни условия на труд за приемане на мигранти от южното.
Без адекватни миграционни политики рисковете, пред които са изправени мигрантите, вероятно ще ескалират, което поражда опасения за съвременно робство и експлоатация.
Въпреки че дистанционната работа е предпочитана от много хора и компании, тя предизвика въпроси за бъдещето на труда и най-вече безопасността на жените (като се има предвид рязкото увеличаване на случаите на домашно насилие).
Освен това възникват и множество питанки относно безопасността в интернет, омразната реч и дезинформацията, непропорционално насочени към етническите малцинства и жените, което води до случаи на тормоз и онлайн преследване.
Управление на ресурсите в бизнеса и спазване на правата на човека
Постоянната тенденция към намаляване на природното биоразнообразие поражда опасения относно въздействието му върху здравето и правата на човека. Добивът на ресурси все още е голямо предизвикателство, особено при постепенното намаляване на изкопаемите горива и преминаването към възобновяеми енергийни източници.
Тази промяна обаче поражда нови опасения, свързани с добива на минерали от съществено значение за зелената икономика и свързаните с това рискове от практиките за придобиване на земя при разработването на проекти за водноелектрически централи и соларни паркове.
Въпросът за опазването на природата става водещ в бързо урбанизиращите се градове, където инициативите за интелигентни градове и зелените проекти пораждат загриженост относно справедливия достъп до услуги и удобства.
Устойчивото управление на океаните е от решаващо значение за бъдещето на планетата, като се поставя силен акцент върху синята икономика
Докато изследването на космоса се очертава като тенденция за идентифициране на допълнителни ресурси и възможности за добив, ще бъдат необходими прозрачност и отчетност от страна на всички участници, за да се предотврати застрашаването на хората и планетата от дейности в междупространственото пространство. Намаляването на тези рискове изисква далновиден подход, ръководен от силно лидерство и колективни усилия за гарантиране на спазването на правата на човека.