Броят на работниците мигранти от сферата на здравеопазването, които са докладвали, че са били наети на експлоатиращи договори, е нараснал от 22 на 134 в периода 2021-2022 г. и 2023-2024 г. Това стана ясно в публикуван доклад във в. „Гардиън“ на 20 август, който разкрива, че Кралският колеж за медицински сестри съобщава за увеличаване на броя на медицинските лица, които са се свързали с тях, за да съобщят, че работодателят им е поискал голяма сума пари за обезщетение, ако те напуснат работата си.
Изключително важна стъпка е работодателите да гарантират, че договорите спазват местното трудово законодателство, като ясно очертават условията на работа, заплащането и обезщетенията
Това обяснява Кели Тъкър, основател на консултантската компания HR Star, и допълва:
„Редовният преглед на практиките за набиране на персонал и условията на договорите, както и сътрудничеството с етично акредитирани агенции за набиране на персонал също могат да помогнат на фирмите да избегнат усвояването на неправилни практики. Освен това предоставянето на предложения за работа на кандидатите на техния роден език помага да се гарантира, че те напълно разбират условията, преди да ги приемат.“
Според Кралския колеж за медицински сестри работодателите са изисквали големи суми пари, известни като „такси за напускане“, когато служителите са искали да напуснат работата си. The Guardian дори илюстрира конкретен случай, при който работник в сферата на здравеопазването е искал да напусне работата си поради тормоз, но е трябвало да заплати „такса“ от 10 000 лири за решението си.