Конфликтът на ценности, особено по специфични теми като личните ни морални стандарти, религиозните и политическите ни убеждения и благосъстоянието на семейството ни, може да бъде едно от най-трудните предизвикателства за преодоляване в преговорите и разрешаването на конфликти. Изследвания относно различията в ценностите – дори и при хора, които на пръв поглед изглежда да принадлежат към едно и също общество, предлагат стратегии за преодоляване на закостенелите възгледи и предубеждения.
Кои са стратегиите за преодоляване на конфликти на база различие в ценностите?
Както знаем, ценностната система на всеки човек подчертава неговите норми, убеждения и идентичност. Затова конфликти, зараждащи се именно на тази база, могат да бъдат изключително трудни за разрешаване. Все пак в ситуация, когато на карта са поставени нашите вярвания, убеждения и принципи, често сме склонни да влезем в конфликт в стремежа си да бъдем чути, и дори отказваме да направим какъвто и да е компромис, за да се потуши проблема.
Като се има предвид всичко това, днес предлагаме на вашето внимание 3 стратегии, които да ви помогнат да разрешите конфликт на база различие в ценностите.
1. Преценете дали причината за конфликта действително е засегната сакрална ценност
Конфликтът, свързан с ценности, често възниква, защото една или повече от участващите страни смятат дадена ценност за сакрална и поради това за неподлежаща на обсъждане. И ако в някои случаи това наистина е така, то в други сме склонни да преувеличаваме в преценката си, защото ценностите ни се оказват „псевдосвещени“ – т.е. склонни сме да преговаряме за тях при определени условия, отбелязва професорът от Harvard Business School Макс Х. Базерман.
Например, в свое проучване професорът от университета „Нотр Дам“ Ан Е. Тенбрунсел и нейните колеги установяват, че преговарящите с по-ниска позиция (или с по-малка власт) са по-склонни да направят компромис по привидно сакрален въпрос, отколкото преговарящите с по-висока такава. И причината за това са липсата на алтернативи, която е накарала по-нисшестоящите да станат по-гъвкави.
Учените съветват, преди да откажете всякакъв компромис по въпрос, който смятате за сакрален, да се опитате да си представите какво би се случило, ако потърсите среден вариант – да спазвате вашите ценности и едновременно с това да направите отстъпка по конкретните въпроси. По същия начин, ако партньорът ви настоява, че даден въпрос е сакрален пък за него, можете вие да отправите предложение, което да зачита неговите ценности и в същото време да постигнете споразумение.
Трябва да сте наясно обаче, че всичко това не би се получило, ако храните предубеждения към чуждите вярвания и не сте склонни да ги уважите. Трябва да сте готови да помислите рационално и да от време на време да погледнете „отстрани“, за да прецените обстоятелствата по-добре.
2. По време на конфликт направете компромис с основна ваша ценност, ако „цената“ е равностойна
Възможно е да успеете да предизвикате сътрудничество от неохотния партньор в ценностен конфликт, като направите трудна, но символична отстъпка по ключов принцип.
В проучване от 2007 г. Джереми Гингс и неговият екип от Новото училище за социални изследвания представят различни предложения за разрешаване на палестинско-израелския конфликт на граждани, живеещи на Западния бряг и в Газа. Хората са разделени в 3 основни групи – палестински студенти, които подкрепят Хамас, както и еврейски и израелски заселници. И трите групи отхвърлят предложения, които изискват от тяхната група да направи компромис по отношение на своите ценности в замяна на мир. А когато на всяка от страните се предлагат пари, те се връщат към възможността за преговори за мир.
И тази история илюстрира факта, че хората сме склонни да отхвърлим възможността да пренебрегнем наше вярване в замяна на пари. В същото време да приемете предложение за жертване на ваша основна ценност в подкрепа на някаква друга идея може да демонстрира вашата сериозност, да вдъхнови взаимност и в крайна сметка да избегне ценностен конфликт.
3. Демонстриране на уважение към положителните качества на другия при конфликт на база различие в ценностите
При конфликт на база различие на ценности уважението към положителните качества, които оценявате у партньора си, може да помогне за по-бързото постигане на споразумение. Това установиха в изследването си учените Фике Харинк от Университета в Лайден, Нидерландия, и Даниел Друкман от Университета „Джордж Мейсън“.
Този резултат е в унисон с констатациите на професора от Калифорнийския университет в Лос Анджелис Корин Бендерски, които показват, че преговарящите могат да смекчат твърдата позиция на партньора си по отношение на привидно сакрална ценност, като удостоверят своето уважение.
Тези 3 стратегии могат да ви помогнат бързо и ефективно да разрешите конфликт, възникнал на база различие в ценностите.