Какви средства трябва да инвестират работодателите в развитието на човешкия капитал?
В зависимост от индустрията и територията, на която се намира даден работодател, всяка инвестиция в числен измерител би изглеждала различно. Разходите по образование, обучение, здраве, информиране и трудова мобилност могат да бъдат формирани и спрямо обема на компанията, както и печалбата й.
Предвид фака, че натрупаните умения, знания и опит бързо губят стойност на фона на развиващите се промени в техниката и технологиите, то непрестанното инвестиране в обучение следва да е неразделна част от политиката на всяка компания. В противен случай добавената стойност за организацията намалява. Това важи и за компаниите, които предпочитат да инвестират в привличане на висококвалифицирани кадри.
По какво личи дали компанията разполага с човешки ресурс или с качествен човешки капитал?
Човешкият капитал е основното конкурентно предимство за фирмите (Д. Лепак и С. Снел) и отличаващ се фактор. Практиката, която международните корпорации имат за привличане и развитие на таланти, не е случайно наложена. Високата квалификация на служителите, допълнителните обучения, с които са ангажирани, дългогодишната лоялност към компанията и тенденции за развитие на самия бизнес са ясни показатели за качествен човешки капитал.
Каква роля играе образованието на служителите, когато стане дума за развитието и превръщането им в качествен човешки капитал?
Образованието е част от основните фактори за икономическия растеж на една организация. В този смисъл ниското ниво на образование ще предпостави по-висока инвестиция в индивида и по-дългосрочна потенциална възвръщаемост.
Формалното образование е основата, върху която може да се надгражда. Неговата роля, освен запознаване с факти и практики в определена област, е също да разшири съзнанието на индивида, за да му помогне да открие и/или развие своите таланти. Всяко допълнително неформално образование носи усъвършенстване в определена област, а също вдига и икономическата стойност на индивида. Тук бих добавила и значимостта на самообразованието и самообучението извън рамките на това, което работодателят предлага.
По какви проекти работите в момента?
Ние сме дигитален бизнес, опериращ на международния пазар и това означава едно – непрестанна промяна. Изискванията на клиентитите ни, конкуренцията и динамичната външна среда създават условия, към които ние следва да се адаптираме. Това след себе си носи и необходимост от гъвкавост и на политиките по управление на човешкия капитал.
Работейки с предприемачи на свободна практика (фрийленсъри) по проектите ни, за нас е важно да имаме правилните лингвисти за всеки един от над 40 езика, които предлагаме. Това включва детайлни процеси по подбор и тестване на новопостъпили лингвисти и последваща тясна комуникация по всеки проект, които поемат.
От гледна точка на служителите, вътрешни за компанията, за нас е важно да бъдат специалисти с отворено съзнание и готовност да се усъвършенстват непрестанно.
Всеки новопостъпил член на екип преминава въвеждащи вътрефирмени обучения, които да осигувят плавно навлизане в работните процеси. Последващите обучения, които правим са с надграждаща функция, а в допълнение всеки служител има възможност да получи и насоки от ментор в екипа, с повече опит.
През тази година планираме и външни обучения за развитие на меки умения, както и изграждане на библиотека със свободен достъп за служителите.
В Language Bear предлагаме възможност за кариерно развитие, която дава своите плодове. За нас годишния преглед на представянето на всеки служител и планиране на развитието му са приоритет. Така с ясен план и реални кариерни възможности постигаме висок процент на вътрефирмено израстване.
Освен фокуса върху постигане на целите на компанията, ние насърчаваме и баланса между работен и личен живот. Осъзнаваме важността на добрите условия на труд, ето защо сме гъвкави по отношение на възможността за работа от вкъщи, както и поемаме транспортните разходи на служителите, ползващи обществен транспорт. Това оказва положително влиение и върху околната среда. С предоставянето на карти за спорт и ваучери за храна целим баланс и по отношение на цялостното здраве на служителите.
Целите, които си поставяме, са свързани от една страна с непрестанно развиващия се пазар и икономическия отговор на компанията. От друга страна превръщането на човешкия ресурс в човешки капитал носи благоприятен ефект както за компанията, така и за служителите, и общото икономическо развитие.
ВИЗИТКА
Мариана Халкалиева е HR мениджър в Language Bear с 8-годишен професионален опит в сферата. Уменията си в подбора на специалисти с различни профили обогатява през последните 3 години с подбор на предприемачи на свободна практика от цял свят.
Мариана е бакалавър по Психология към ПУ „Паисий Хилендарски“ и магистър по Трудова и организационна психология към СУ „Св. Климент Охридски“. Тя участва в допълнителни обучения, специализации и семинари за надграждане и цялостно личностно ии професионално развитие. Като се основава на вярването, че правилният избор на професия определя по-добро качество на живот, Мариана предостава към платформата SmallTalk.bg доброволни кариерни консултации на лица,търсещи насоки в началото на своя кариерен път.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ... Психичната издръжливост е интригуваща, но неуловима за повечето хора концепция Коя част от работата на HR мениджъра вече се извършва от изкуствен интелект? Пловдивският университет стана домакин на форума “Светът на предприемача”