През 1838г. Чарлз Дарвин достига до ключово прозрение, което се определя като основния му принос в общата идея за еволюцията, а именно: „Не най-интелигентния оцелява, нито най-силния, а видовете, които оцеляват са тези, които най-добре се приспособяват и настройват към променящата се околна среда, в която се намират“.
Адаптивността често се свързва с опита, който трупаме, когато съзнателно излизаме от „зоната си на комфорт“. Този избор обаче почива върху нашите очаквания за положителна промяна в живота ни, преследване на нови успехи и предизвикателства и до голяма степен е свързан с предварителен анализ и оценка на рисковете. Когато обаче независимо от нас настъпи драстична промяна в заобикалящата ни среда, когато повечето известни се превърнат в неизвестни, там се намесва приспособимостта. Тя е средство и задължително минимално условие за оцеляване в усложнената обстановка.
Добрата новина е, че адаптивността може да бъде придобита като качество. Необходима ни е само кризисна ситуация и трезво мислене – тактика. Стратегията е винаги оцеляване, а в съвременния свят най-малка загуба.
Независимо какви обстоятелства са променили познатото ви ежедневие обърнете внимание на следните основни стъпки:
- Направете ревизия на всички ресурси, с които разполагате. Те могат да са финансови и материални, но могат да бъдат и знания, компетенции, опит. В непозната среда времето ви за реакция и действие драстично се скъсява. Хубаво е да сте наясно с „какви оръжия можете да стреляте“.
- Внимателно определете тези събития върху които реално можете да влияете и тези, които са изцяло извън вас и вашите възможности. Забравете за вторите в условията на оцеляване. Всичко, което се намира извън вашия контрол не е ваша отговорност. Подгответе се, че това не е нещо, което ще направите с лист и химикал в началото на работния ден. Попълването на този списък е процес. И да, понякога това ще изисква стъпка в грешната посока. Трикът тук е да спрете достатъчно рано и „никога да не тествате дълбочината на реката едновременно с двата си крака“ (Уорън Бъфет).
- Лош ден не означава лош живот. Не натоварвайте с излишен трагизъм провалите си. Останете фокусирани, останете „на педала“. Към вас може да се задава възможност, която да трябва да догоните.
Кризисните ситуации съществуват от както съществува светът. Те само сменят визията си, винаги предрешени по последна мода. В този смисъл непреходно звучат и думите на Ан Ландърс: „Ако ме попитат какво смятам за най-полезен съвет към цялото човечество, бих отвърнала така: Очаквайте проблемите като неизменна част от живота и когато дойдат, дръжте си главата високо, гледайте ги право в очите и кажете: „Аз съм по-големият тук. Не можете да ме провалите.“
Остава само да замените думата „проблем“ с „предизвикателство“… и да действате.
Автор: Илиян Бойчев