През юни 2024 г. по-малко от половината – 47,7% от обявите за работа са съдържали информация за заплатата. А това е най-ниската регистрирана стойност, откакто платформата за обяви за работа Adzuna започна да следи този показател през 2016 г.
За сравнение, през май 2024 г. 49,5% от обявите за работа са съдържали информация за заплатата, според доклад, публикуван от Adzuna днес (29 юли)
А предишен доклад, публикуван от Adzuna през юли 2023 г. показва, че делът на обявите за работа с информация за заплатата за първи път спада под 50%. Дерек Макензи, главен изпълнителен директор на Investigo, част от компанията за набиране на персонал The IN Group, сподели, че работодателите може да не обявяват заплати в периоди на икономическа несигурност. Той добави още:
„В трудни икономически времена работодателите винаги се стремят да намалят разходите си, където могат. В този смисъл, като не обявяват заплати, те оставят вратата отворена и за кандидати, които биха приели и по-ниско възнаграждение. Реалността е, че това е доста опасен подход и може незабавно да срине доверието на кандидатите, ако очакванията за заплатата не се оправдаят. Когато търсят да наемат нов служител, екипите за подбор и управление на човешките ресурси трябва да бъдат конкретни в изискванията си.“
Екипът на Adzuna установи също, че броят на свободните работни места в Обединеното кралство е спаднал до най-ниското си ниво от март 2021 г. насам. Те са намалели с 19,49% на годишна база до 852 703 през юни 2024 г.
В същото време броят на търсещите работа се е увеличил от 1,91 кандидати за едно свободно работно място през май 2024 г. до 1,95 през юни. Това е най-високата стойност от три години насам, след като през юни 2021 г. бяха регистрирани 2,07 кандидати за едно свободно работно място.
Работодателите трябва да включват информация за заплатите в обявите за работа, за да останат привлекателни на фона на конкурентите, препоръчва Андрю Хънтър, съосновател на Adzuna
Според него в епохата на недостиг на таланти и борба за привличането на най-добрите специалисти, работодателите, които крият заплатите в обявите за работа, ще загубят предимство пред онези, публикували информация за своя пакет от възнаграждения и придобивки от първия ден.
„В момента в България има много мениджъри, които се занимават с въпроса за това дали трябва да има прозрачност на заплатите. Според тях това би означавало максимално увеличаване на бюджетите за набиране на персонал, но и по-голям шанс за привличане на най-добрите таланти.“
Макар че динамиката на силите може да е в полза на работодателите, търсещите работа запазват значителен контрол върху процесите по набиране.
Много от търсещите работа днес дават предимство на компании, които демонстрират силен ангажимент към прозрачност, равенство и справедливост, и не се страхуват да отхвърлят организации, които не отговарят на техните ценности. Пропускането на заплатите в обявите за работа би се възприело като сигнал за проблем.
Софи Флетчър, бизнес партньор по Човешки ресурси в Malt, коментира, че работодателите трябва да бъдат прозрачни по отношение на заплащането, за да се подготвят за предстоящите промени в законодателството на ЕС.
„Новата директива на ЕС за прозрачност на заплатите, която се планира да влезе в сила през 2026 г., има за цел да гарантира, че компаниите са вътрешно прозрачни по отношение на своите диапазони на заплащане. Логично би било те да отразяват тази прозрачност и външно в обявите за работа.“
Понастоящем много компании не публикуват информация за заплатите в обявите си, просто защото не са достигнали достатъчно високо ниво на вътрешна прозрачност. След две години обаче това може да означава нарушение на директивата.
Новата наредба към момента няма да засегне компаниите в Обединеното кралство, тъй като то не е част от Европейския съюз
От европейските компании с над 250 служители ще се изискват да публикуват информация за заплатите, включително данни за разликите в заплащането на жените и мъжете.
Подобно законодателство може да бъде въведено и отделно в Обединеното кралство, тъй като Лейбъристката партия обеща да представи своя проектозакон за равенството (раса и увреждания), който ще направи докладването на разликите в заплащането за етническа принадлежност и увреждания законово изискване за големите фирми с над 250 служители.